Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract invidual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract invidual de munca

vroiam sa stiu daca un contract de munca cu durata de 2 ore mai este valabil dupa intrarea in vigoare a noului cod al muncii?
Este (art.103-107).
Da, au fost si sunt valabile CIM cu timp partial.
buna seara,
poate sa ma ajute cineva cu o opinie?
1. pentru pfa cu domeniul de activitate agricol, se poate folosi si contractul individual de munca cu timp partial avand in vedere ca in acest domeniu, de multe ori, este de lucru doar in anumite luni din an?
2. sau este de dorit un cim pe perioada determinata?
Puteti folosi ambele variante ... este legala atat incheierea unui c.i.m. cu timp partial, cat si incheierea unui c.i.m. pe durata determinata.

Potrivit modificarilor aduse Ordonantei 44/2008 prin OUG nr.46/2011, un PFA poate angaja salariati ce desfasoara activitate chiar in domeniul autorizat al PFA.