Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Redactare hotarari judecatoresti in perioada vacantei ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Redactare hotarari judecatoresti in perioada vacantei judecatoresti

A fost data o hotarare la judecarea in fond, a aparut pe site, dar inca nu s-a primit hotararea judecatoreasca redactata, prin posta.
Intrebari:
- cat dureaza pana la primirea hotararii judecatoresti (legal, pe undeva pe site se specifica faptul ca 30 zile de la pronuntare) ?
- cand incepe si cand se termina vacanta judecatoreasca in acest an 2011 ?
- pe perioada vacantei judecatoresti se continua redactarea hotararilor judecatoresti si trimiterea lor prin posta (odata ce este data solutia de catre judecator...) ?
legal2010, utilizator
Din practica, termenele privind motivarea, redactarea si comunicarea hotararilor nu prea sunt respectate cu scuza ca instantele sunt supraaglomerate si au un volum de munca prea mare.
m_ella2005, utilizator
Pe perioada vacantei judecatoresti se continua redactarea hotararilor judecatoresti de catre grefieri si trimiterea lor prin posta (odata ce este data solutia de catre judecator...) ?

Vacanta judecatoreasca nu inseamna lacat pe usa, ci doar reducerea activitatii instantelor, astfel incat sa isi poata lua si judecatorii concediu, prin rotatie. Deci se continua redactarea si trimiterea hotararilor.
romascanu, moderator