Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum sa inchiriez un spatiu fara sa fiu proprietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum sa inchiriez un spatiu fara sa fiu proprietar

Am mostenit un spatiu comercial de la parinti(decedati ambii),dar nu am facut succesiunea(lipsa bani), am domiciliul in c.i. acolo(este un apartament cu 3 cam modificat) si vreau sa stiu daca pot inchiria spatiul unei firme,sau daca pot inregistra la fisc un contract de inchiriere intre mine si o firma. Ce se intimpla daca ma prezint cu un contract de inchiriere la secretariat ,cu o cerere de impozitare a venitului realizat din inchiriere?
Trebuie sa faceti obligatoriu succesiunea, legal altfel nu se poate.
Daca ma prezint la fisc cu o cerere de impozitare a venitului realizat din inchirierea spatiului,nu imi va lua banii?
auricius a scris:

Ce se intimpla daca ma prezint cu un contract de inchiriere la secretariat ,cu o cerere de impozitare a venitului realizat din inchiriere?

Nu aveti calitatea de proprietar sau procura din partea proprietarului de drept,
asupra spatiului potential de inchiriat,pe cale de consecinta ,legal nu aveti dreptul sa dispuneti asupra acelui spatiu
Desfasurati dezbaterea succesiunii
Aveti posibilitatea sa negociati cu potentialii interesati de spatiu,sa va avanseze suma cu care sa solutionati dezbaterea succesorala,pe care ulterior sa o scadeti din valoare chiriei
Chiar daca va duceti la fisc cu contract de inchierire al spatiului ,legal acesta nu este in evidenta dvs fiscala,respectiv nu puteti face operatii aferent bun care nu il detineti cu drept de proprietate
goe_07, utilizator