Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal 2011

Hot.500/18.05.2011 -art5 -completarea si transmiterea registrului se fac de catre una sau mai multe persoane nominalizate prin decizia scrisa de catre angajator

deci daca angajatorul decide ca nominalizeaza o persoana care este reprezentanta firmei de contabilitate care tine contabilitatea este in legalitate ???

Daca angajatorul are contract cu o firma de contabilitate, acesta nu mai emite o decizie pentru nominalizarea uneia sau a mai multor persoane, ci trebuie sa incheie (modifice) contract in care sa se specifice faptul ca se contracteaza serviciul de completare si transmitere a registrului.

Art. 2

(6) Angajatorii pot contracta serviciul de completare şi transmitere a registrului prin încheierea, cu respectarea dispoziţiilor art. 20 alin. (5) din Legea nr. 677/2001 pentru protecţia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date, cu modificările şi completările ulterioare, de contracte de prestări servicii cu prestatori înregistraţi la inspectoratele teritoriale de muncă, care îşi desfăşoară activitatea în condiţiile prevederilor legale în vigoare.
(8) În situaţia prevăzută la alin. (6), angajatorul are obligaţia informării, în scris, a inspectoratului teritorial de muncă despre încheierea contractului de prestări servicii.

Atentie, hotararea intre in vigoare de la 01 August 2011.
Conducerea societatii isi poate desemna contabilul , care nu are atestare in domeniul problemelor de munca, dar a transmis pana in prezent on line, informari legate de REVISAL ? Multumesc
madi60 a scris:

Conducerea societatii isi poate desemna contabilul , care nu are atestare in domeniul problemelor de munca, dar a transmis pana in prezent on line, informari legate de REVISAL ? Multumesc

Da, exista aceasta posibilitatea de a fi numit contabilul societatii pentru completarea si transmiterea REVISAL-ului.
Nu exista reglementari exprese care sa prevada ca persoana care completeaza si transmite registrul sa fie atestata, daca aceasta este salariatul societatii.