Forum Discuţii juridice Executare silită Nu sunt supuse popririi sumele necesare platii ...
Discuție deschisă în Executare silită

Nu sunt supuse popririi sumele necesare platii salariilor

Art. 452 Cod proc. civ.- Alin II: Nu sunt supuse executării silite prin poprire:
c) sumele necesare plăţii drepturilor salariale, dar nu mai mult de 6 luni de la data înfiinţării popririi.
Daca o firma are poprite conturile bancare

Daca o firma are blocate conturile bancare si vrea sa beneficieze de articolul de mai sus, cu ce acte ar trebui sa faca dovada sumelor necesare platii drepturilor salariale? Daca vine cu statul de plata ce garantie este ca nu este "umflat" artificial ?
(12) În măsura în care este necesar, pentru achitarea sumei datorate la data sesizării băncii potrivit alin. (11), sumele existente, precum şi cele viitoare provenite din încasările zilnice în conturile în lei şi în valută sunt indisponibilizate. Din momentul indisponibilizării, respectiv de la data şi ora primirii adresei de înfiinţare a popririi asupra disponibilităţilor băneşti, băncile nu vor proceda la decontarea documentelor de plată primite, respectiv la debitarea conturilor debitorilor, şi nu vor accepta alte plăţi din conturile acestora până la achitarea integrală a obligaţiilor fiscale, cu excepţia sumelor necesare plăţii drepturilor salariale.
Faceti adresa catre banca, precizand ca aveti zi de plata salariilor, justificati cu statul de plata si retrageti suma aferenta.