Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe pentru intreprinderi individuale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe pentru intreprinderi individuale

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati ,vreau sa ma imi infiintez intreprindere individuala si as dor ,sa stiu dupa infiintare ce taxe trebuie sa platesc ,ma refer la impozit cat e si daca mai sunt alte taxe(cas),daca exista o suma obligatorie pe care trebuie sa o platesc indiferent daca am profit sau nu intr-o luna
Multumesc anticipat
Cu respect,
V. Marinca
Dupa ce va infiintati intreprinderea individuala depuneti la finante o declaratie estimativa cu veniturile si cheltuielile care urmeaza sa le realizati in cursul acestui an. La proditul rezultat din declaratia estimativa(venituri - cheltuieli) se aplica procentul de 16% rezultand un impozit de plata care se repartizeaza pe trimestre. Daca aveti salariati se platesc toate retinerile.Dumneavoastra daca veti fi angajat platiti toate retinerile daca nu va faceti contract cu sanatatea si casa de pensii urmand sa platiti contributiile aferente. Regularizarea la finante se face la sf, anului.Daca aveti profit mai mic decat cel din estimativa aveti de primit bani de la stat , daca profitul este mai mare aveti de platit o diferenta. La sf. anului se depune o declaratie reala cu ce ati realizat in cursul anului.