Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intreprindere individuala!
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intreprindere individuala!

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum functioneaza o Intreprindere Individuala ?Am facut-o anul asta acum 3 luni, am luat autorizatie de la primarie si nu stiu cand trebuie sa depun bilantul,daca imi trebuie casa de marcat,contabil, etc.Care sunt pasii?Va multumesc !
La o intreprindere individuala se tine contabilitatea in partida simpla. Aveti nevoie de registrul de incasari si plati, registrul unic de control si registrul inventar. Trebuie sa depuneti la finante o declaratie estimativa care se refera la ce venituri preconizati ca veti realiza pana la sf. anului si ce cheltuieli. Din diferenta lor rezulta un profit in functie de care finantele va calculeaza un impozit trimestrial de plata. Regularizarea se face la sf. anului cand depuneti o declaratie reala cu ce ati realizat in cursul anului. Daca profitul este mai mic decat cel din declaratia estimativa aveti de primit bani de la stat , daca este mai mare aveti de plata.