Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mai exista recurs?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mai exista recurs?

Mai exista recurs de 10 zile impotriva unei sentinte judecatoresti de NUP?
Am auzit diferite pareri printre care si una conform careia dupa legea 202 din 2010 in cazul plangerilor penale exista doar o singura instanta de judecata care da o sentinta definitiva si irevocabila?
A fost suprimata calea recursului:
Legea 202/2010
"La art. 278 indice 1, alineatele 10 si 13 se modifica si vor avea urmatorul cuprins: Hotararea judecatorului pronuntata potrivit alin. 8 este definitiva".
Parerile pe care le-ati auzit sint corecte, sentinta de mentinere a rezolutiei NUP nu mai poate fi atacata cu recurs ca urmare a moficarii C.pr.pen. prin legea de mai sus.
La art.XVIII pct.29 al legii nr.202/2010 a fost modificat art.278 ind.1 alin.10 C.pr.pen. :
" Hotarirea judecatorului pronuntata potrivit alin. 8 este definitiva".
Inainte nu era, se putea ataca cu recurs, acum nu se mai poate.
Dar noul cod penal nu itra in vigoare din luna octombrie anul curent?
Acea modificare , printre altele , a codului de procedura penala , fost introdusa prin Legea 202/2010 , care a intrat in vigoare deja . Prin urmare , hotararea pronuntata de catre instanta , in temeiul art 278^1 , nu mai poate fi supusa caii de atac a recursului , fiind definitiva .