Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce cale extraordinara de atac se poate promova ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce cale extraordinara de atac se poate promova ?

In cazul unei plangeri contraventionale ptr o fapta prevazuta de OUG 195/2002 , s-a solicitat odata cu formularea acesteia , si judecarea in lipsa , cu mentiunea ca instanta sa comunice actele procedurale la domiciliul procedural ales de petent . Petentul a fost legal citat inainte de primul termen . La primul termen de judecata , petentul neprezentandu-se la sedinta de judecata intrucat solicitase judecarea in lipsa , instanta procedeaza la respingerea plangerii . In cazul de fata nu i s-a comunicat intampinarea , conform procedurii . Tinand cont ca sentinta instantei de fond este definitiva , ce cale extraordinara de atac s-ar putea promova intrucat prin necomunicarea intampinarii formulate de intimat i s-a incalcat dreptul la aparare ?
incercati calea contestatiei in anulare.
sentinta este definitiva si irevocabila.
contestatie in anulare sau revizuire.
cam neconstitutionala ultima modificare adusa codului rutier, in sensul ca hotararea instantei de fond nu mai poate fi atacata cu recurs.
M-am gandit la contestatia in anulare dar nu prea e aplicabila niciuna din situatiile ptr care se promoveaza contestatia in anulare ( despre revizuire nici nu se pune problema ) , tocmai de aceea am si ridicat speta aceasta ptr dezbatere:) .
Nu este deloc aplicabil nici 317 nici 318, nici vorba de revizuire.
Ceea ce s-a intimplat este ca solutionarea a avut loc cu incalcarea dreptului la un proces echitabil, care este si drept fundamental constitututional si prevazut de Conventie la 6.1.
Problema este ca in c.pr.civ. la contestatia in anulare sint prevazute strict si limitativ situatia citarii cu viciu de procedura si cea de la 318 cu eroarea si omisiunea cercetarii..
Dar ce ne facem cind hotarirea irevocabila a fost data cu incalcarea 6.1 al Conventiei - dreptul la un proces echitabil pentru alte motive decit cele din c.pr.civ.?
Tot Conventia la art.13 spun ca cel astfel nedreptatit are (trebuie ) sa aiba dreptul la un recurs efectiv - dreptul de a se adresa instantei nationale pentru remediere, obtinerea reparatiei adecvate. In speta remedierea ar fi anularea hotaririi.
Asta inainte de a se adresa la CEDO.
M-am lovit si eu de o situtie similara in care o hotarire irevocabila ( in cazul meu recurs dar fara drept de apel) a fost solutionata cu incalcarea dreptului la un proces echitabil , atit o neregularitate procedurala ca in cazul dvs. cit si privind "cercetarea motivelor". dar nu m-am incadrat nici in 317 nici in 318 si am formulat contestatie in anulare in temeiul art.13 al Conventiei, ceea ce este mai complicat si chiar ma gindeam sa deschid un subiect de discutie pe aceasta tema dar nu stiu pe care forum ar fi mai bine.
Este o neregula serioasa cu c.pr.civ. si nici exceptia neconstitutionalitatii art.317 si 318 nu prea poate fi invocata pentru ca este o omisiune, vid legislativ, or Curtea Constitutionala nu se pronunta decit asupra constitutionalitatii unor articole de lege nu asupra omisiunilor si nici nu completeaza legi.
Voi reveni, alte pareri?
eugen82 a scris:

M-am lovit si eu de o situtie similara in care o hotarire irevocabila ( in cazul meu recurs dar fara drept de apel) a fost solutionata cu incalcarea dreptului la un proces echitabil , atit o neregularitate procedurala ca in cazul dvs. cit si privind "cercetarea motivelor". dar nu m-am incadrat nici in 317 nici in 318 si am formulat contestatie in anulare in temeiul art.13 al Conventiei, ceea ce este mai complicat si chiar ma gindeam sa deschid un subiect de discutie pe aceasta tema dar nu stiu pe care forum ar fi mai bine.
Este o neregula serioasa cu c.pr.civ. si nici exceptia neconstitutionalitatii art.317 si 318 nu prea poate fi invocata pentru ca este o omisiune, vid legislativ, or Curtea Constitutionala nu se pronunta decit asupra constitutionalitatii unor articole de lege nu asupra omisiunilor si nici nu completeaza legi.
Voi reveni, alte pareri?

:) Niciodata dupa recurs nu exista apel :) . Dar dvs totusi ati avut o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva in urma recursului , cum este cerinta codului de procedura civila . In cazul de fata , expus de mine , hotararea instantei de fond este definitiva .. deci nu este in recurs sau apel .
Neregula este in aberatia care a fost instituita prin Legea 202/2010 la unele plangeri contraventionale , cum ca hotararea instantei de fond ( judecatoriei) este definitiva . Cam asta ar fi exceptia de neconstitutionalitate . :)