avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Denuntare unilaterala abonament telefonie mobila
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Denuntare unilaterala abonament telefonie mobila

Buna ziua,

Am notificat orange in legatura cu denuntarea unilaterala a contractului. Ei m-au anuntat ca trebuie sa platesc abonamentul pana la sfarsitul contractului, in conditiile in care Coduyl Consumului prevede clar ca am posibilitatea de denuntare. Daca platesc abonamentul pana la sfarsit, ce interes am sa denunt? in mod evident este un abuz.
Aveti spete pe asa ceva?
Cel mai recent răspuns: LegalZoomro , utilizator 14:50, 3 August 2011
Contractul este legea partilor! Dacă aveți aceasta clauza de reziliere unilaterala prevăzută in contract atunci , in caz de denuntare a contractului, va trebui sa o respectati! B-)
Domnule evaluator, pentru cultura dvs generala notati :
1.Contractul de telefonie mobila este un contract de adeziune;
2.Art. 970 C. civ. prevede ca -" Ele ( n.n conventiile) obliga nu nulai la ceea ce este expres intr-insele, dar la toate urmarile ce echitatea, obiceiul sau legea da obligatiei, dupa natura sa.";
3. Rezilierea si denuntarea unilaterala sunt doua institutii de drept diferite;

Asadar, mesajul dumneavoastra este complet pe langa subiect. Va multumesc insa pentru buna intentie.
Ultima modificare: Marți, 7 Iunie 2011
ContSters210360, utilizator
Daca sunteti persoana fizica si nu ati beneficiat de vreo promotie la incheierea contractului (telefon cadou, etc), atunci puteti rezilia contractul. in caz contrar, nu se poate rezilia acest contract in mod unilateral. Cei de la Orange au niste CGC foarte rigide.
Avocat Adrian ALBU
Ultima modificare: Miercuri, 8 Iunie 2011
Adrian ALBU, Avocat
Este vorba de denuntarea unilaterala, nu reziliere. Nu am telefoane achizitionate si neplatite integral.

Solutia juridica o cunosc. Va rog doar sa postati aici daca aveti vreo speta similara solutionata de catre Instante.
Denuntare unilaterala......nu reziliere. Poate ne lamuriti.

Alte discuții în legătură

Reziliere contract telefonie mobila marianu marianu buna ziua,am un abonament de telefon de 4 -5 ani de 4 e,anul trecut in decembrie a expirat perioada contractuala,atunci am fost ofertat de iei pentru un ... (vezi toată discuția)
Contract telefonie mobila axw axw Buna ziua, Din motive personale as vrea sa renunt la un abonament Orange dar stiu ca se cere taxa de reziliere adica sa platesc abonamentul pe lunile ramase ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract panaitdavid_catalin panaitdavid_catalin un contract de internet, in perioada contractuala,se poate reziliala solicitarea clientului fara taxe de reziliere, sau alte taxe asemanatoare, solicitate de ... (vezi toată discuția)