Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz la CIm inainte de 01.05.2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz la CIm inainte de 01.05.2011

In final s-a ajuns la o concluzie privind modificarea/nemodificare preavizului la contractele de munca incheiate inainte de 01.05.2011 ? Un angajat care demisioneaza acum cu preaviz , ce perioada invoca ? Preavizul din contractul sau incheiat inainte de 01.05.2011 sau cel modificat pe noul cod al muncii ?

Am inteles ca unele ITM-uri au pareri contrare.

multumesc,
Preavizul este perioada prevazuta de Codul muncii in vigoare de la 1 mai, fiind vorba de dispozitii imperative de la care partile nu pot deroga confrom art. 38 din Codul muncii
1. Legea este una pentru toti .. Legea nr.40/2011 nu are efect retroactiv avand in vedere prevederile constitutionale ale art.15 alin.2 din Constitutia tarii si ale art.1 C.civ.. Asadar, Legea se va aplica situatiilor care intervin dupa intrarea ei in vigoare.

2. In cazul demisiei, Codul Muncii reglementeaza ca preavizul este cel convenit de parti in c.i.m. si nu poate fi mai mare de .... Prin urmare, nu exista obligativitatea ca in c.i.m. sa se prevada durata maxima a preavizului ... cum de altfel se mai sustine nu numai de catre unele ITM-uri , dar si de catre unii ”specialisti” pe acest forum.

3. Pentru c.i.m. incheiate anterior datei de 01,05.2011, termenul de preaviz este cel prevazut in c.i.m. daca nu s-a incheiat un act aditional la c.i.m. cu alt termen de preaviz.
freeelis a scris:

1. Legea este una pentru toti .. Legea nr.40/2011 nu are efect retroactiv avand in vedere prevederile constitutionale ale art.15 alin.2 din Constitutia tarii si ale art.1 C.civ.. Asadar, Legea se va aplica situatiilor care intervin dupa intrarea ei in vigoare.

2. In cazul demisiei, Codul Muncii reglementeaza ca preavizul este cel convenit de parti in c.i.m. si nu poate fi mai mare de .... Prin urmare, nu exista obligativitatea ca in c.i.m. sa se prevada durata maxima a preavizului ... cum de altfel se mai sustine nu numai de catre unele ITM-uri , dar si de catre unii ”specialisti” pe acest forum.

3. Pentru c.i.m. incheiate anterior datei de 01,05.2011, termenul de preaviz este cel prevazut in c.i.m. daca nu s-a incheiat un act aditional la c.i.m. cu alt termen de preaviz.

Mi se pare absolut corect si oarecum incurajator ceea ce spune freeelis. Problema mea este ca angajatorul ma preseaza sa semnez un nou act aditional in care mi-a prelungit termenul de preaviz in caz de demisie de la 15 zile calendaristice, la 45 zile lucratoare, pretinzand ca sunt cadru de conducere! In realitate, conform CIM, eu sunt incadrat ca simplu executant. Ca sa justifice totusi noul aviz de 45 zile lucratoare, mi s-a spus ca il voi inlocui pe seful echipei din care fac parte cand acesta se va afla in concediu si ca urmare, sunt si eu cadru de conducere! De fapt, eu nu primesc nicio indemnizatie de conducere si nu am atributii scrise in acest sens (nu am o fisa a postului). Va rog frumos sa ma sfatuiti de urgenta ce trebuie sa fac in aceasta situatie?
2AS, utilizator
1. Nu aveti cum sa fiti cadru de conducere , intrucat dvs veti avea o delegare de competenta doar pe perioada cat seful de echipa este in C.O. si dupa aceea veti reveni la functia anterioara delegarii de competente.

2. In cazul delegarii de competente, trebuie sa primiti si salariul corespunzatot functiei pe care o veti indeplini.

3. Parerea mea este sa nu semnati un astfel de act aditional.
Multumesc frumos pentru promptitudinea raspunsului, freeelis! Asa voi face, voi refuza sa semnez actul aditional in forma sa actuala !