Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale obtinere autorizatie functionare spatiu comercial ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

obtinere autorizatie functionare spatiu comercial parter bloc

Buna ziua ,
In anul 1997 am infiintat o asociatie familiala intr-un spatiu autorizat , din apartamentul nostru de la parter. Dosarele cu autorizatia de constructie , avizele de la PSI ,Mediu, Sanepid, , contracte cu Electrica , Apa , Salubrizare.. acordul vecinilor etc. .....toate au fost depuse la institutiile respective si in baza lor am primit de la primarie avizul de functionare . Dupa trei ani , am renuntat la activitatea noastra ( comert haine) si am dat spre inchiriere acest spatiu , unei firme cu piese auto. Firma respectiva a preluat autorizatia de functionare de la noi, in baza dosarelor existente peste tot , si nu face dacat sa o reinnoiasca an de an , la primarie , pe numele ei . Asa functioneaza de ani buni, timp in care am platit regulat impozit pe acel spatiu comercial , inclusiv pentru terenul din strada , din fata magazinului . Noi am desfintat acel AF inca din anul 2000. Ne gandim sa reinfiintam din nou o Intreprindere familiala , cu vanzare legume-fructe , din productie proprie . Trebuie sa refacem de la capat toate autorizatiile? Nu ar fi suficient doar avizul sanitar si cel veterinar , intr-ucat trecem pe produse alimentare? Asta desigur , dupa ce amenajam acel spatiu , la standarde europene. Programul de functionare vrem sa-l punem zilnic , intre 9-18 in timpul verii si 15-20 , toamna si iarna . Avem nevoie din nou de acordul vecinilor la acest program ? Plus ca intrarea in magazin se face din strada.
Ne gandim sa reinfiintam din nou o Intreprindere familiala
va ganditi la prima asociatie fam sau vreti alta noua?