Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hartie de mana scrisa cu semnatura valabila?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hartie de mana scrisa cu semnatura valabila?

In cazul unei tranzactii daca se face o hartie scrisa de mana cu martori si semnatura este valabila in caz de ceva?
La ce va referiti? In caz de ce? si ce fel de tranzactie ?
Pentru un raspuns pertinent fiti putin mai exact.
Daca valoarea tranzactiei este de pana la 300lei, aceea hartie scrisa de ambele parti ar avea valabilitatea, insa daca se depaseste aceasta suma bine ar fi sa incheiati un acord la un notariat.:wave:
In cazul in care nu mai recunosc banii primiti.
Indiferent de suma, reprezinta inceput de dovada scrisa. Pt a obtine titlu executoriu trebuie sa apelati la instanta, in baza inscrisului. Deci este bun la ceva, in lipsa de act autentic ( la notar).