Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... am cazier?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

am cazier?

salut.in 2006 am furat un telefon si am fost prins de politie.am primit o amenda penala pe care am platit-o si acum vreau s stiu dak acceasta fata a mea ma va afecta cu ceva in viitor.apare cumva in cazier acest lucru?adik dak merg s m angajez si mi se cere cazierul o s apara acest lucru?puteti s mi dati si mie cateva informatii?
P.S. in acel moment aveam doar 16 ani...conteaza k eram minor?
Potr.artt. 15 din Lg.290/2004 in certificatul de cazier judiciar nu se inscriu:
- sanctiunile penale pronuntate pentru fapte savarsite in timpul minoritatii;
- masurile de siguranta luate fara aplicarea unei pedepse, cu exceptia internarii medicale, interzicerii de a ocupa o functie sau de a exercita o profesie, o meserie ori o alta ocupatie, interzicerii de a se afla in anumite localitati si a expulzarii.
Daca amenda penala aa fost aplicata pentru o fapta savarsita in timpul minoritatii, aceasta nu se inscrie in cazier. Asa ca...stati linistit, sunteti "curat".=D>
south_ultras a scris:

salut.in 2006 am furat un telefon si am fost prins de politie.am primit o amenda penala pe care am platit-o si acum vreau s stiu dak acceasta fata a mea ma va afecta cu ceva in viitor.apare cumva in cazier acest lucru?adik dak merg s m angajez si mi se cere cazierul o s apara acest lucru?puteti s mi dati si mie cateva informatii?
P.S. in acel moment aveam doar 16 ani...conteaza k eram minor?

In cazierul judiciar se inscriu :
a) pedepsele, masurile de siguranta si educative, pronuntate prin hotarari judecatoresti definitive;
b) inceperea, intreruperea si incetarea executarii pedepsei inchisorii, a masurilor de siguranta si educative, liberarea conditionata si revocarea acesteia, achitarea amenzii penale;
c) amnistia, gratierea, prescriptia executarii pedepsei, reabilitarea;
d) pedepsele si masurile pronuntate prin hotarari penale definitive de instantele judecatoresti din strainatate, precum si masurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din strainatate, daca aceste hotarari au fost recunoscute de organele romane competente;
e) hotararile definitive care impun modificari in cazierul judiciar;
f) extradarea.
Prin urmare, amenda penala este trecuta in cazier.
Daca nu savarsiti nicio infrcatiune in decurs de 3 ani , intervine reabilitarea de drept.
elis a scris:

In cazierul judiciar se inscriu :
a) pedepsele, masurile de siguranta si educative, pronuntate prin hotarari judecatoresti definitive;
b) inceperea, intreruperea si incetarea executarii pedepsei inchisorii, a masurilor de siguranta si educative, liberarea conditionata si revocarea acesteia, achitarea amenzii penale;
c) amnistia, gratierea, prescriptia executarii pedepsei, reabilitarea;
d) pedepsele si masurile pronuntate prin hotarari penale definitive de instantele judecatoresti din strainatate, precum si masurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din strainatate, daca aceste hotarari au fost recunoscute de organele romane competente;
e) hotararile definitive care impun modificari in cazierul judiciar;
f) extradarea.
Prin urmare, amenda penala este trecuta in cazier.
Daca nu savarsiti nicio infrcatiune in decurs de 3 ani , intervine reabilitarea de drept.

Faptele savarsite in timpul minoritatii nu se inscriu in cazierul judiciar.(nu atrag starea de recidiva).
Buna ziua,
ama si eu o intrebare...
In 2005 am fost condamnat la 3 ani cu suspendare pentru furt calificat pe timp de noapte..... de atunci nu am mai facut nici o abatere de la lege....peste cat timp nu o sa mai am cazierul patat....:-/(va fi curata ca lacrima foaia pe care o iau de la politie)
Va multumesc anticipat
Dragos86, utilizator
Codul penal:
Art. 82
Durata suspendarii conditionate a executarii pedepsei constituie termen de incercare pentru condamnat si se compune din cuantumul pedepsei inchisorii aplicate, la care se adauga un interval de timp de 2 ani.
In cazul cand pedeapsa a carei executare a fost suspendata este amenda, termenul de incercare este de un an.
Termenul de incercare se socoteste de la data cand hotararea prin care s-a pronuntat suspendarea conditionata a executarii pedepsei a ramas definitiva.

Deci undeva prin 2010.