Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate nerevizuibila
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate nerevizuibila

Buna ziua,
Am si eu urmatoarea problema:

O salariata de sex feminin nascuta 27.06.1956, angajata in 06.02.1973, pensionata pe caz de boala gr ll de la data 15.10.1996, revizuibila la 1 an.
Vechimea totala pe decizia de pensionare este de 19 ani 8 luni si 25 de zile
Diagnosticul este DSA OP Fibrilatie, atriala HTA ST lll cu grad de risc foarte inalt, dislipidemie.
Intrebarea este cand poate trece la pensie de invaliditate nerevizuibila?
O salariata? :-/ Un beneficiar de pensie de invaliditate gradul II nu poate sa lucreze, si-a pierdut total capacitatea de munca.

Potrivit art. 79 din Legea nr. 263/2010, nu sunt supusi revizuirii medicale periodice pensionarii de invaliditate care:
1. prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca. Indeplinirea acestei conditii o constata medicul de la comisia de expertiza medicala, emitand o decizie in acest sens, dupa ce obtine avizul INEMRCM.

2. au implinit varstele prevazute de lege pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta. Doamna va indeplini aceasta conditie in noiembrie 2016, cand va implini varsta de 60 de ani si 5 luni.

3. au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare. Doamna nu va indeplini niciodata aceasta conditie intrucat nu a realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 5 luni (a lucrat doar 19 ani).