avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar trimis catre parchet
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar trimis catre parchet

Buna ziua , as avea o intrebare daca sunteti draguti . Zilele astea trebui sa ma duc sa dau o ultima declaratie dupa care urmeaza sa trimeata dosarul spre parchet.Am permisul retinut ma prins cu o alcoolemie 0.55 in aer expirat si 0.90 in prima proba si 0.85 in a doua proba , am dat declaratie mi`a venit valoare reala a alcoolemiei foarte greu a trecut 10 luni .Ce ar tre sa spun in ultima declaratie si despre ce este vorba ? Astea 10 luni intra in perioada de gratie ?
Ultima modificare: Miercuri, 15 Iunie 2011
dumitrescutiberius, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adrian Tudor , Consultant asigurari 23:06, 15 Iunie 2011
Nu conteaza in cat timp vin rezultatele. Probabil veti fi trimis in judecata, chiar daca valoarea e la limita. E bine sa aveti o atitudine constanta. Angajati un avocat care sa minimalizeze raspunderea d-voastra, daca recunoasteti fapta. La primul termen de judecata, daca solicitati aplicarea art 320 ind. 1 din Codul de procedura penala, recunoscand vinovatia fara a cere alte probe veti fi condamnat la o pedeapsa cu suspendare, probabil sub minimul de 1 an. Din pacate nu veti scapa de anularea permisului...
Daca imi da 1 an suspendare astea 10 luni in care am stat pe bara intra in suspendarE?
Nu. Indiferent ce pedeapsa cu suspendare primiti, permisul se anuleaza 1 an de la data ramanerii definitiva a sentintei. De aceea, daca vreti sa va recunoasteti vinovatia, interesul dvs este sa fiti judecat cat mai repede...
Multumesc frumos !
Perioada de un an de anulare a permisului se socoteste de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti. Dura lex sed lex. In momentul cand expira acest an puteti depune actele pt a da examen din nou pt obtinerea permisului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alcool la volan Iuli97 Iuli97 Buna seara !as avea o intrebare am rupt un stalp de iluminat public eram beat cu alcool 0.55 mg in aerul pur expirat .in doar 5 luni de cand aveam permisul m.a ... (vezi toată discuția)
Dosar penal pentru ca am condus sub influenta alcoolului cosmin32 cosmin32 mi-a iesit 0.85 in aerul expirat.am auzit ca se poate lua permisu inapoi pana se judeca dosaru.este adevarat? (vezi toată discuția)
Am condus fiind sub influenta alcoolului peckcarol137 peckcarol137 buna, sambata noaptea m-a oprit politia m-a testat cu apartul alcoltest mi-a iesit 0.71 in aer, mi s-au luat probe biologice de sange, inca nu s-au predat la ... (vezi toată discuția)