Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CM cod 08
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CM cod 08

Buna ziua,
va rog sa ma lamuriti in legatura cu urmatoare problema: sunt in concediu de maternitate, cod 08, am facut cererea prin care angajatorul se obliga sa imi plateasca diferenta de 15% din salar pentru minim 6 saptamani, cum este prevazut in Contractul Colectiv de munca la nivel national, mi s-a respins cererea pentu motivul ca legea nu mai este valabila si societatea nu mai trebuie sa imi dea nimic...este adevarat? daca nu ... imi puteti spune care este legea care prevede ca angajatorul trebuie totusi sa imi acorde acei bani?
La fel era si cu un salar mediu pe unitate ca ajutor la nastere, nici acela nu se mai da? Si la acela mi sa-a spus ca nu ...
Va multumesc
Angajatorul este obligat sa vi le plateasca doar daca aceste drepturi sunt mentionate in Registrul de ordine interna sau in Contractul colectiv de munca la nivel de unitate sau de ramura (daca exista in unitatea dvoastra sau in ramura de care apartineti).

Intr-adevar, nu mai este CCMUN la nivel national valabil.
noi nu avem un contract de munca la nivel de unitate, numai cel individual semnat de fiecare angajat in parte, este o firma fff mica, deci sa inteleg ca nu e obligat sa imi dea daca nu am scris in contractul individual, altul neexistand...oricum...nu e obligat nu "nu pot nicicum" asa cum s=au "scos" ei
va multumesc