Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara

Buna seara,

Va rog frumos, puteti sa-mi spuneti si mie la ce articol se afla ajutorul in cazul in care un angajat decedeaza si un membru din familie, de gradul I poate beneficia de cele 3 salarii de baza. Caut articolul si nu-l gasesc.

Multumesc frumos !
Legea 263/2010
Art. 125. — (1) În cazul decesului asiguratului sau al
pensionarului, beneficiază de ajutor de deces o singură
persoană care face dovada că a suportat cheltuielile ocazionate
de deces
și care poate fi, după caz, soțul supraviețuitor, copilul,
părintele, tutorele, curatorul sau, în lipsa acestora, oricare
persoană care face această dovadă.

(2) Dovada prevăzută la alin. (1) se poate face prin orice
mijloc de probă admis de lege.
(3) Cuantumul ajutorului de deces se stabilește anual prin
legea bugetului asigurărilor sociale de stat
și nu poate fi mai mic
decât valoarea câștigului salarial mediu brut prevăzut la art. 33
alin. (5).

Art. 127. — (1) Ajutorul de deces se suportă din bugetul
asigurărilor sociale de stat și se acordă, la cerere, pe baza
certificatului de deces.

Art. 129. — (1) Ajutorul de deces se achită în termen de
24 de ore de la solicitare de:
a) angajator, în cazul decesului asiguratului prevăzut la
art. 6 alin. (1) pct. I, II și V, respectiv al unui membru de familie
al acestuia;

Personal nu stiu la ce va referiti cand spuneti "cele 3 salarii de baza".
Mai sus v-am dat reglementarea ajutorului de deces cand moare un angajat.
D-l catalinmihai vezi la L.287/2010 a bugetului asig.sociale de stat pentru 2011, la
art.16 lit.a- pt.asigurat sau pensionar ajutorul de deces este de 2022 lei
lit.b-pt.membru de familie 1011 lei.
care se suporta din bugetul asig soc. deci trebuie introdus si in D 112 la C3 -dupa indemnizatii pt boli profesionale,,,
Mai departe vezi in Codul Fiscal,,, la calculul profitului impozabil art. 21 al.3 lit c unde spune ca sunt deductibile cheltuielile sociale in limita a 2% aplicata asupra cheltuielilor cu salariile personalului si unde se indica cu prioritate ajutoarele de nastere, de deces,,,,, Deci societatea poate sa contribuie si ea ,la ajutorul de deces al salariatului,, Dar nu stiu de ce zici de cele 3 salarii de baza de care ar avea dreptul ?,,,, Sper ca informatia sa te ajute...
Sunteti beneficiarul indemnizatiei sau angajatorul?
Buna seara,

Beneficiarul este sotia unui angajat care a decedat. Nu sunt angajator.
In vechiul cod al muncii se specifica ca ar fi de 2-3 salarii de medii (nu de baza, scuzati-ma). Cu modificarea codului muncii m-a ametit.

Din cate am citit s-ar spune ca :
- in cazul unui deces al angajatului unei firme/societati/inteprinderi/entitati sotia/sotul beneficiaza de 2022 lei.
Art. 126. - (1) În cazul decesului asiguratului sau al pensionarului, beneficiaza de ajutor de deces o singura persoana care face dovada ca a suportat cheltuielile ocazionate de deces si care poate fi, dupa caz, sotul supravietuitor, copilul, parintele, tutorele, curatorul, mostenitorul, în conditiile dreptului comun, sau, în lipsa acesteia, oricare persoana care face aceasta dovada.
(2) Cuantumul ajutorului de deces se stabileste anual prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat si nu poate fi mai mic decât valoarea salariului mediu brut pe economie prognozat si facut public de catre CNPAS, conform prevederilor

Este adevarat ca sotia/sotul decedatului poate beneficia de 1-2 salarii medii din partea societatii la care activeaza? (Sotul cu sotia nu lucrau in aceeasi societate)
Lg 19/2000
art. 5 alin. (3).
CCM la nivel national -
Art. 51. — In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
a) In cazul decesului salariatului, un ajutor acordat familiei, de cel putin doua salarii medii lunare pe unitate;

Si inca un ajutor de inmormantare de 1836 salariu mediu brut pe economie, daca nu s-a modificat. Binenteles, ducandu-se cu chitantele/dovezile ca , cheltuielile le-a suportat ea.

Deci, cum este mai concret? Care este informatia concreta?
De unde se ia aceast ajutor, pentru ca nu doresc sa fim pusi pe drumuri degeaba, ca sa fim plimbati din x in y , din y in z s.a.m.d.
catalinmihai, utilizator
Legea 19/2000 e abrogata, nu se mai aplica. Azi se aplica doar Legea 263/2010.

Art.51 CCM 2007-2011. - În afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
a) in cazul decesului salariatului, un ajutor, acordat familiei, de cel putin doua salarii medii lunare pe unitate acordate familiei;
Faceti cerere pentru fiecare ajutor in parte la angajator indicand dispozitiile legale.
Mihaela Enache, Avocat