Forum Discuţii juridice Executare silită amenda administrativa
Discuție deschisă în Executare silită

amenda administrativa

buna ziua as avea si eu o intrebare...in urma cu 2 ani am condus masina ( proprietate personala ) fara a poseda permis de conducere ...am fost oprit de politie ... mi s-a intocmit dosar penal...am facut toate demersurile necesare pentru finalizarea dosarului ...in final am primit astazi 20.06.2011 instiintare ca am fost scos de sub urmarire penala si trebuie sa platesc o amenda administrativa in valoare de 1000 RON + 100 RON cheltuieli de judecata ...in cazul neachitarii se va proceda executarea silita .... as vrea sa stiu care este termenul de plata al acestei amenzi ...ce se intampla daca nu o platesc ( masina am vandut o ulterior ) nu mai am nimic pe numele meu ....si daca se poate prescrie aceasta amenda in cazul in care nu o platesc ....sau va sta la financiar pana o voi platii + restantele de neplata
Daca nu aveti nimic in proprietate si nu aveti salariu nu va pot executa silit.
Poate surveni prescriptia.
Ar fi insa frumos sa achitati amenda...
Daca nu detineti bunuri proprietate si nu aveti venituri din salarii, nu puteti fi executat.
Amenda fiind datorie bugetara se prescrie in termen de 5 ani socotiti incepand cu 01 ianuarie a anului viitor.
amenda administrativa se trece in cazierul judiciar. daca nu o platiti nu se va putea sterge din cazier.
va multumesc pentru ajutor ! am intentia sa platesc amenda dar nu prea curand ...
ginacoseru a scris:

amenda administrativa se trece in cazierul judiciar. daca nu o platiti nu se va putea sterge din cazier.

Amenda administrativa nu apare in cazier, doar amenda penala, dar si aceasta se reabiliteaza de drept in termen de 3 ani.
Vezi art. 9 din legea 290/2004 modificata.