Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stagiul necesar pentru somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stagiul necesar pentru somaj

in iulie 2009 am intrat in concediu crestere copil si in mai 2011 am revenit la serviciu. In iulie o sa intru in somaj. Imi spuneti va rog daca la cele 12 luni unde trebuie sa-mi completeze venitul cu contributia la somaj intra si lunile in care am fost in prenatal si postnatal
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:
Art. 22
(1) Perioada in care o persoana beneficiaza de drepturile prevazute la art. 2 alin.(1), respectiv la art. 5 alin. (1), art. 6, art. 9 alin. (5) si (6) si art. 10 constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii drepturilor de pensie in sistemul public si a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare.
2. Asadar perioada in care ati fost in CCC intra in cele 12 luni pentru calcularea indemnizatiei de somaj.

3. Perioada de concediu de maternitate (pre si postnatal = 126 de zile) nu are cum sa intre pentru ca este la distanta prea mare de data intrarii in somaj.