avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Stare agent economic
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Stare agent economic

Din informaţii din bazele de date centrale ale MFP privind informatiile
fiscale si bilanţurile persoanelor juridice;

Data inregistrarii ultimei declaratii: (*) 24 Decembrie 2008
DIZOLVARE CU LICHIDARE(RADIERE) din data 24 Decembrie 2008

In data de 19 dec.2008 factureaza niste produse catre un agent economic.
I se poate imputa agentului cumparator ca a procurat bunurile de la un
agent inactiv?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 11:08, 24 Iunie 2011
In cazul unui control fiscal, cheltuielile privind achizitionarea produselor respective pot fi trecute de organele de control ca fiind nedeductibile din punct de vedere fiscal. In acest caz se recalculeaza impozitul pe profit. Se aplica aceleasi dispozitii si asupra TVA -ul inscris in facturile de achizitie (daca este cazul) si inregistrat de Dvs. ca fiind deductibil. Conform Codului Fiscal:
Autoritãtile fiscale pot sã nu ia în considerare o tranzactie efectuatã de un
contribuabil declarat inactiv prin ordin al presedintelui Agentiei Nationale de
Administrare Fiscalã.
La data facturarii, furnizorul nu figura inactiv?
- Care este vina cumparatorului ca ulterior si-a lichidat activitatea?
In data de 19 decembrie societatea respectiva se afla in lichidare ? Care era statutul acesteia la acea data? Pentru ca nu putea in 5 zile sa isi radieze societatea.
Personal sunt actionar la un SRL inactiv.
Pe data de 5.05. 2xxx m-am prezentat la reg.com. am depus documentele prin care solicitam suspendarea activitatii pe o perioada de x ani.
Chiar daca formalitatile au durat n zile pe situl MF societatea apare inactiva cu data
de 5.05. 2xxx .
In opinia mea pe 3.05.2xxx as fi putut emite o factura pentru un bun facturat sau un serv. prestat intrucit la data respectiva societatea era activa.
In acest caz nu este nicio problema. Dvs.puteati emite factura pentru un bun vandut sau un serviciu prestat in data de 03.05.2xxx. Iar clientul Dvs. nu are de ce sa isi faca probleme.

Alte discuții în legătură

Inregistrari facturi emise de societati inactive !!! florin_again florin_again Care este raspunderea administratorului unei societati comerciale pentru inregistrarea unor facturi emise de societati inactive in valoare de peste zece mii ... (vezi toată discuția)
Raspunderea administratorului pt inregistrarea facturilor emise de firme inactive? florin.dragoescu florin.dragoescu Care este metoda cea mai sigura pt a ma feri de a cumpara marfuri cu facturi emise de firme inactive? Lucrez cu programul de contabilitate SAGA,stiu ca acest ... (vezi toată discuția)
Firme cu activitatea suspendata ronaldinia21 ronaldinia21 daca firma la care muncesc achizitioneaza in cursul anului 2008 marfuri de la firme cu activitatea suspendata fara ca sa stie de acest fapt, si isi deduce ... (vezi toată discuția)