Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Stare agent economic
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Stare agent economic

Din informaţii din bazele de date centrale ale MFP privind informatiile
fiscale si bilanţurile persoanelor juridice;

Data inregistrarii ultimei declaratii: (*) 24 Decembrie 2008
DIZOLVARE CU LICHIDARE(RADIERE) din data 24 Decembrie 2008

In data de 19 dec.2008 factureaza niste produse catre un agent economic.
I se poate imputa agentului cumparator ca a procurat bunurile de la un
agent inactiv?
In cazul unui control fiscal, cheltuielile privind achizitionarea produselor respective pot fi trecute de organele de control ca fiind nedeductibile din punct de vedere fiscal. In acest caz se recalculeaza impozitul pe profit. Se aplica aceleasi dispozitii si asupra TVA -ul inscris in facturile de achizitie (daca este cazul) si inregistrat de Dvs. ca fiind deductibil. Conform Codului Fiscal:
Autoritãtile fiscale pot sã nu ia în considerare o tranzactie efectuatã de un
contribuabil declarat inactiv prin ordin al presedintelui Agentiei Nationale de
Administrare Fiscalã.
La data facturarii, furnizorul nu figura inactiv?
- Care este vina cumparatorului ca ulterior si-a lichidat activitatea?
In data de 19 decembrie societatea respectiva se afla in lichidare ? Care era statutul acesteia la acea data? Pentru ca nu putea in 5 zile sa isi radieze societatea.
Personal sunt actionar la un SRL inactiv.
Pe data de 5.05. 2xxx m-am prezentat la reg.com. am depus documentele prin care solicitam suspendarea activitatii pe o perioada de x ani.
Chiar daca formalitatile au durat n zile pe situl MF societatea apare inactiva cu data
de 5.05. 2xxx .
In opinia mea pe 3.05.2xxx as fi putut emite o factura pentru un bun facturat sau un serv. prestat intrucit la data respectiva societatea era activa.
In acest caz nu este nicio problema. Dvs.puteati emite factura pentru un bun vandut sau un serviciu prestat in data de 03.05.2xxx. Iar clientul Dvs. nu are de ce sa isi faca probleme.