avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general se poate repartiza profitul pe 2 ani
Discuție deschisă în Contabilitate în general

se poate repartiza profitul pe 2 ani

Buna seara!
Astazi am aflat ca vechea contabila nu a repartizat profitul de pe anii 2005 - 2006. Repartizarea profitului pe anii anteriori s-a facut in 2007, iar profitul a fost repartizat pe dividende.
Va intreb daca a fost corect repartizat profitul pe anii 2005 - 2006. La un control ce se poate intampla?
Va multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 23:37, 21 Iunie 2011
Buna seara
Niciodata contabilul nu repartizeaza profitul din initiativa sa.
Doar face note contabile .
Destinatia profitului o stabilesc asociatii .
Ce au stabilit asociatii la sedintele aga de repartizare ale profitului in acei ani ?
Problema este ca vechea contabila nu m-a intrebat nimic, doar contabila noua mi-a spus acum ca profitul nu a fost repartizat. Ce se poate intampla in cazul unui control?
E ciudat ... in fine ...
Ce scrie in hot. aga de la vremea respectiva ?
Trebuie sa le gasiti anexate la bilanturile anilor respectivi .
Functie de ce gasiti acolo, reluam discutia .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Repartizare profit Cstrut Cstrut Buna, am o nelamurire: am profitul aferent anului 2008 nerepartizat, il pot repartiza in decembrie 2009 si plati impozitul pana in 25.01.2010? multumesc (vezi toată discuția)
Retragere sume din alte rezerve ca dividende ????? maria2010 maria2010 In urma cu 4 ani, contabilul a repartizat profitul de la sfarsitul exercitiului financiar in ct 106.8 - alte rezerve. Administratorul doreste acum transferul ... (vezi toată discuția)
Dividende. care e cota de impozit pe dividende? anx anx :((#-o:-/ situatia: srl cu doi asociati 25% respectiv 75% obiect activ caen 7414: consultanta...... paltitoare de impozit pe profit, achitat in trim III ... (vezi toată discuția)