Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am o problema in legatura cu divortul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am o problema in legatura cu divortul

sunt casatorita si am o fetita in varsta de 2 ani,nu ma mai inteleg cu sotul si il banuiesc de adulter. nu stiu ce sa fac,daca plec de la el si iau fetita cu mine ma poate acuza de ceva? sau ar trebui sa las fetita la el si sa inaintez mai intai actele de divort...va rog frumos sa ma lamuriti
inaintati actiunea de divort inainte pt ca nu fi acuzata de parasirea domiciliului conjugal.
Cel mai bine ar fi inainte de a lua fetita ori de a o lasa la tatal ei sa introduceti actiunea de divort, pentru a nu da posibilitatea sotului sa sesizeze autoritatile. Dupa introducerea cererii, instanta se va pronunta in mod obligatoriu si asupra incredintarii fetitei. Consultati un avocat.
Avocat Ungureanu Oana, Avocat
Av-Florin a scris:

inaintati actiunea de divort inainte pt ca nu fi acuzata de parasirea domiciliului conjugal.

Parasirea domiciliului conjugal nu este o infractiune.
Dar cel mai bine ar fi sa depuneti mai intai actiunea de divort. Puteti solicita instantei de judecata prin ordonanta presedintiala,incredintarea copilului,pana la finalizarea procesului.
Art. 613 C.proc.civ.:
Instanta poate lua, pe tot timpul procesului, prin ordonanta presedintiala, masuri vremelnice cu privire la incredintarea copiilor minori, la obligatia de intretinere, la alocatia pentru copii si la folosirea locuintei.
luiza2008, utilizator
luiza2008 a scris:

Av-Florin a scris:

inaintati actiunea de divort inainte pt ca nu fi acuzata de parasirea domiciliului conjugal.

Parasirea domiciliului conjugal nu este o infractiune.
Dar cel mai bine ar fi sa depuneti mai intai actiunea de divort. Puteti solicita instantei de judecata prin ordonanta presedintiala,incredintarea copilului,pana la finalizarea procesului.
Art. 613 C.proc.civ.:
Instanta poate lua, pe tot timpul procesului, prin ordonanta presedintiala, masuri vremelnice cu privire la incredintarea copiilor minori, la obligatia de intretinere, la alocatia pentru copii si la folosirea locuintei.

Luiza draga, am afirmat cumva ca este infractiune?
Doamna draga, nu stiu ce ati mai facut intre timp, dar atata timp cat nu afectati copilul, cat aveti unde merge cu fata in conditii decente, aveti cu ce va intretine si permiteti tatalui sa vada copilul, puteti pleca linistita din domiciliul... conjugal, comun.

Aceasta actiune de fapt nu are nicio urmare negativa pentru dv. in conditiile aratate mai sus. Nu conteaza ca ati parasit domiciliul, nici ca ati luat copilul.
Parasirea domiciliului comun (conjugal... nu mai scrie pe nicaieri ca s-ar mai numi) arata doar instantei ca partile chiar nu mai au sanse la impacare ori similar.
LUarea copilului cu dv. arata ca va doriti incredintarea, ca nu lasati copilul balta, ca il includeti in planurile dv.
IN afara de astea, cand anume introduceti actiunea, nu mai conteaza. Poate sa fie inainte, poate sa fie dupa, poate sa nu o mai introduceti dv. si sa o introduca el... Acest lucru conteaza in situatii exceptionale, de exemplu cand parintele agreseaza copilul si/sau pe celalalt parinte si acesta din urma nu a facit eforturi sa paraseasca locuinta unde copilul era abuzat.
Sigur, depinde mult de situatia concreta de fapt, dar in mare cam asa e.

Contactati totusi un avocat, zic eu. Sau reveniti cu detalii, ca nu stim de ce va grabiti asa, poate ca sunt motive ca sa plecati cat mai repede, poate ca nu...
Succes!