Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA

In cazul unui PFA, ce suma trebuie sa ai rulata ca sa platesti TVA-ul ?
venituri de peste 119.000 lei.
daca ai un PFA cu domeniu de activitate confectionarea si comercializarea paletilor de unica folosinta, ai nevoie sa te inregistrezi si cu comert cu bustean ? ai nevoie de aviz secundar si primar?
xerxes a scris:

venituri de peste 119.000 lei.

Xerxes, o mica intrebare, daca am venituri sa zicem de 118.800 RON se face ceva rotunjire la 119.000 sau se considera ca nu am atins venitul si nu trebuie sa ma declara platitor TVA ...? Din cate stiu suma asta 119.000 RON e obtinuta din 35.000 Euro * 3.3817 rezulta un 118359.5 care e rotunjit in sus la urmatoarea 1000. Deci cu venituri de 118.800 RON trebuie sa nu sa te inscrii ca platitor de TVA?
la venituri de 118.800 lei se considera ca nu ai atins plafonul, deci nu trebuie sa te declari platitor de tva.

extras din normele de aplicare ale art. 152 cod fiscal
Echivalentul în lei al plafonului de 35.000 euro prevăzut la art. 152 alin. (1) din Codul fiscal, determinat în funcție de cursul de schimb valutar comunicat de Banca Națională a României la data aderării, rotunjit la următoarea mie, este de 119.000 lei.