Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea imroprietarii versus legea 1/200
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea imroprietarii versus legea 1/200

Detin teren (avem toate succesiunile facute) pe care bunicii mei l-au dobandit prin legea improprietariri. Acum mostenitorii celui de la care s-a luat acel pamant il revendica in baza legii 1/2000. Ni s-a anulat titlul de proprietate (de cei de la primarie ) pe motiv ca legea improprietaririi a fost abrogata (?) si ca cei care l-au cerut prin legea 1/2000 au prioritate. Mentionez ca terenul se afla intr-o zona in care nu s-a putut face colectivizarea, deoarece este o zona montana (oras). Ce pot sa fac?
Din ce an detineau bunicii pamantul? In baza carei legi a improprietaririi au primit pamantul?
in baza legii din 1954