Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... disponibilizari in m.a.i.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

disponibilizari in m.a.i.

eu sunt pompier si rog pe cei care imi pot deslusi si mie niste aspecte juridice vizavi de aceste marete disponibilizari.-sunt pompier la interventie,la operativ.acum cateva zile a venit un nou stat de organizare in care functia mea nu a disparut.au disparut alte functii.acum m-au pus la dispozitie,m-au scos de pe functie si trebuie sa dau concurs cu cei carora nu li se mai regaseste functia in noul stat.(reactia a fost-sa li se dea tuturor o sansa).e legal?un post ocupat poate fi scos la concurs?pot fi eu disponibilizat daca functia mea nu a disparut din noul stat?oricum stiu ca nu am nici -o sansa in eventualitatea unui nou concurs.functiile care au disparut erau locuri caldute ocupate de oameni cu obrazul ales.
1. Va poate pune la dispozitie. Este legal.
2. Un post ocupat nu poate fi scos la concurs. Postul dumneavoastra conform noii organigrame nu mai este ocupat.
3. Puteti fi disponibilizat daca nu promovati.
Sanse sunt. Insa nu va amagiti. In Romania se poate orice. Bafta!