Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescriere hotarare judecatoresca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescriere hotarare judecatoresca

In luna februarie a fost pronuntata hotararea in procesul de dezbatere succesiune . Aceasta este de 1/2 - 1/2 . Din motive financiare nu am facut nimic impotriva . Intrebarea mea este : se poate prescrie aceasta hotarare si cand ?
Hotararile judecatoresti nu sunt prescriptibile. Drepturile castigate prin ele pot fi. Dar am inteles ca dvs. prin respectiva hotarare judecatoreasca ati devenit proprietarul cotei de 1/2 din masa succesorala. Dreptul de proprietate este imprescriptibil.