Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale masina radiata fiscal
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

masina radiata fiscal

am vandut o masina si in baza contractului de vanzare cumparare si cu buletinul cumparatorului am declarat-o vanduta la finante. aceasta insemna ca nu trebuie sa mai platesc impozit niciodata pentru masina?
Pentru a fi radiata din rolul dumneavoastra trebuie sa depuneti certificatul de radiere de la serviciul inmatriculari ... in alte conditii, o sa vi se perceapa impozit in continuare.
Obligatia cumparatorului este de a declara autoturismul la Serv. Impozite si Taxe Locale, pentru a fi inscris pe rolul acestuia. Nu vi s-a emis un "Cerificat de radiere"?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
cumparatorul a vandut-o mai departe fara sa o declare.
cine trebuia sa imi dea certificat fiscal?
Cerificatul de radiere este eliberat de serviciul inmatriculari, asa cum a mentionat mai sus @justicemn. Prin depunerea certificatului la Serviciul Local de Taxe si Impozite masina va fi radiata din evidenta acestora.
gresit D-na avocat.Cititi normele de aplicare ale Codului fiscal respectiv punctele 118 si 119. Este introdus un termen, respectiv radierea fiscala, care nu este acelasi lucru cu radierea din circulatie.Pentru scoaterea din evidentele fiscale trebuie facuta dovata transferului de proprietate, furtului sau radierii fiscale.