Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul nu isi achita obligatiile salariale fata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul nu isi achita obligatiile salariale fata de angajati

Va rog sa-mi spuneti ce trebuie facut daca un angajator nu isi achita obligatiile salariale fata de angajati pe o perioada de cateva luni ( mai mult de 3 luni )?
parerea mea actiune instanta sa il obligi sa le plateasca. nu cred k exista cale administrativa aici in aceasta situatie
Formulati o adresa catre angajastor, prin care ii cereti sa va achite salariile neplatite. Formulati si o sesizare la ITM. Apoi, daca nici una dintre cele doua incercari nu a dat rezultatele scontate, actionati in judecata angajatorul debitor, la tribunalul de pe raza domiciliului salariatilor.
Silviu Hategan a scris:

Va rog sa-mi spuneti ce trebuie facut daca un angajator nu isi achita obligatiile salariale fata de angajati pe o perioada de cateva luni ( mai mult de 3 luni )?

1. Salariati pot demisiona fara preaviz - art.81 alin.8 C.mun.

2. Se poate sesiza ITM-ul si/sau inspectia Muncii ori instanta de judecata - Tribunalul in a carui raza isi are domiciliu fiecare salariat.