Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fals in declaratii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fals in declaratii

in cazul infractiunii de fals in declaratii se poate dispune inlocuirea raspunderii penale cu amenda administrativa? sau "inlocuirea" se aplica numai pt infractiunile prevazute de art.90 lit.a C.penal?
conditiile prevazute de art.90 cod penal trebuie sa fie indeplinite in mod cumulativ?
Da, conditiile trebuie sa fie indeplinite in mod cumulativ. In aceasta situatie, daca fapta nu este grava, atingerea adusa valorilor ocrotite de lege fiind minima, lipsita de importanta, s-ar putea invoca art 18^1 "fapta nu prezinta pericolul social al unei infractiuni".
art.292.C.penal nu face parte dintre infractiunile cuprinse in art.90 lit a.deci si in concluzie se poate dispune inlocuirea raspunderii penale?
Da , se poate si in practica judiciara , in general cam asta este solutia in cazul acestei infractiuni . Bineinteles , acest lucru difera de la speta la speta .