Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Punere in posesie parcele padure
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Punere in posesie parcele padure

Buna ziua,
Am fost indreptatit de catre instanta judecatoreasca printr-o sentinta civila irevocabila safiu pus in posesie asupra unor parcele de padure. Primaria locala conditioneaza emiterea Titlului de Proprietate de inscrierea prorietatii in cartea funciara - intabulare.
Va rog sa-mi spuneti daca este legal sau reprezinta un abuz. Mentionez ca aceeasi primarie a emis anterior Tiluri de Proprietate fara a cinditiona intabularea !!
Va multumesc.
E ceva ce nu pricep! Intabularea se face in baza titlului de proprietate si a masuratorilor cadastrale...cu alte cuvinte, intai trebuie emis TP, facut cadastru si apoi intabularea...
Cum vrea primaria sa faceti intai intabularea si apoi sa inainteze documentatia in vederea emiterii TP? Oricum, TP se emite de Comisia judeteana de fond funciar, impreuna cu OCPI-ul, primaria doar il elibereaza. Daca nu va intelegeti cu ei, faceti un memoriu catre prefect, la care atasati sentinta, sau, si mai bine, apelati la un executor judecatoresc care va demara procedura executarii silite cu plata de daune cominatorii de catre cei care se fac vinovati de tergiversarea procedurii.
Buna,
Aveti dreptate desigur. descrierea facuta de mine nu a fost explicita . Problema este ca Primaria tergiverseaza actiunea de realizare a masuratorilor cadastrale invocand lipsuri de tip tehnic , nu exista topograf angajat nu au dispozitivele necesare realizarii acestei actiuni ..cu alte cuvinte ce rost mai are o hotarare a unei instante ??.