Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii compensatorii

Buna ziua. Am rugamintea sa-mi spuneti daca sunt in preaviz conform art.61 lit "d" daca beneficiez de salarii compensatorii tinand cont de noile modificari ale Codului muncii din 2011. Mentiozez faptul ca firma are peste 21 de salariati.
Multumesc anticipat
In cazul dv., concediere pentru necorespundere profesionala, nu se acorda plati compensatorii.
Acestea pot fi acordate in cazul concedierii din motive neimputabile salariatului si numai daca sunt stipulate in CCM aplicabil sau CIM.