Forum Discuţii diverse Discuţia la modă referitor la noul proiect de lege (confiscarea ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

referitor la noul proiect de lege (confiscarea averii)...

Chiar nu inteleg acest proiect de lege! Poate ne lamureste si pe noi cineva care este mai in tema. De fapt ce avere se confisca? Caci cei ce comit fapte de natura ilicita nu isi trec nimic pe numele lor. Se confisca averile acestor persoane chiar daca acestia au instrainat toate bunurile rudelor,caci practic aceste bunuri nu mai apartin aceloc persoane care comit fapte ilicite?
Nu este un proiect de lege, este o propunere de modificare a Constituiei prin care sa se excluda prezumtia dobandirii licite a averii.

Pe modelul comunist,daca nu poti sa iti dovedesti o parte din avere atunci statul o impoziteaza cu 80%.