avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Legea 141/05.07.2011 pentru aprobarea OUG 218/2008 ...
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Legea 141/05.07.2011 pentru aprobarea OUG 218/2008 privind modificarea OUG 50/2008 pentru instituirea taxei de poluare pentru autovehicule

In Monitorul Oficial nr.481/07.07.2011 a fost publicata Legea 141/05.07.2011 pentru aprobarea OUG 218/2008 privind modificarea OUG 50/2008 pentru instituirea taxei de poluare pentru autovehicule ce cuprinde urmatoarea modificare:

La Art. IV alineatul (1) va avea urmatorul cuprins :

In cazul taxelor de poluare pentru autovehicule platite potrivit OUG 208/2008 , diferenta dintre taxa stabilita potrivit OUG 50/2008, in vigoare pana la data publicarii OUG 208/2008 SE RESTITUIE. Prodedura de restituire se va stabili prin ordin comun al ministrului mediului si padurilor si al ministrului finantelor publice, in termen de 30 de zile de la data publicarii prezentei ordonante de urgenta.

[ link extern ]

===============================================================
OUG nr. 50/2008, ordonanta de urgenta pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule

[ link extern ]

OUG nr. 218/2008 privind modificarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule

[ link extern ]

OUG nr. 7/2009 - modificarea OUG nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule

www.avocatnet.ro/content/art...

OUG 118/2010 privind modificarea si completarea OUG 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule

[ link extern ]
eu tot nu inteleg care e treaba cu diferenta asta
adica in 2008 sa bagat taxa de p[oluare
pana in prezent ea a fost marita de mai multe ori
dar eu ca sa inscriu masina acum cat tre sa platesc taxa?? valoarea taxei din 2008? sau taxa actuala??adica mai mare de n ori...
La inmatriculare chitanta primita de la fisc a fost predata in original
daca am inteles corect la documentele necesare pentru cererea de restituire ar trebui atasata si aceasta
mi se pare o procedura ciudata
daca am platit anu trecut 63 mil cat imi da inapoi din taxa sau nu am inteles eu
taxa platita in temeiul ordonantei 50 /2008 nu se restituie. Se restituie doar taxa platita in temeiul ordonantei 208/2008, adica diferenta de taxa dintre ordonanta 50/2008 si 0rdonanta 208/2008. practic se taxele calculate pe ordonanta 208 se vor calcula pe ordonanta 50 si diferenta de taxa se restituie.
Procedura de intrare in posesie a actelor e f simpla. sefacecerere atat la finante si cereti restituirea taxei, c copie dupa chitanta de plata a taxei su una dupa decizia de calcul, apoi de la politie serviciul inmatriculari faceti o cerere prin care solicitati o cpoie dupa brei-ul mare si breif-ul mic si dupa contractul ded vanzare cumparare din tara de proveniente...si pe urma se formuleaza cererea de chemare in judecat. mult succes
@raul 77
Veti plati taxa auto care este majorata conform OUG 118/2010.

@k_2
Da, pentru restituirea sumei, trebuie depusa si chiatanta prin care se face dovada platii taxei de poluare pentru autovehicule.

Alte discuții în legătură

Cerere pt recuperare taxa poluare K-nndy K-nndy Chiar nu vrea nimeni sa ma ajute cu ceva informatii despre ce trebuie sa contina cererea pentru recuperare taxa poluare? Am inteles ca model nu vrea nimeni ... (vezi toată discuția)
Pot depune cerere pentru restituire taxa auto singura? Sara.CD Sara.CD Buna ziua. Am achizitionat o masina in anul 2008. Prin septembrie 2008 am platit taxa. Nu stiu cum se numea pe vremea aia: poluare, prima inmatriculare... In ... (vezi toată discuția)
Oug 117/2009 – masuri privind taxa de poluare auto Rady Consult Rady Consult Pe scurt. Am o masina noua (productie 2009), cumparata din Romania de la o reprezentanta, in decembrie 2009, pe care am inmatriculat-o pentru prima data in ... (vezi toată discuția)