Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

Buna ziua,
Lucrez din anul 1977 luna decembrie pana in prezent 2011 luna iulie, in aceasta perioada am 10 ani lucrati in grupa a II-a de munca cu 70%.
Va rog sa-mi spuneti cand ma pot pensiona la limita de varsta.

Va multumesc!
Pentru a primi un raspuns este bine sa precizati data nasterii.
Precizati si data nasterii si sexul.
Buna ziua, numele meu este Teodorina si sunt nascuta in 23.04.1955.
1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 1 luna iar stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si o luna.
2. Cei 10 ani lucrati in gr.a II-a de munca, in procent de 70%, echivaleaza cu 7 ani lucrati in procent de 100%.
3. Pentru ca ati realizat stagiul complet de cotizare veti beneficia de o reducere a varstei standard de pensionare de 1 an.
4. Asadat va puteti pensiona de limita de varsta la 59 de ani si 1 luna, adica in luna mai 2014.
Va multumesc!