avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

Buna ziua,
Lucrez din anul 1977 luna decembrie pana in prezent 2011 luna iulie, in aceasta perioada am 10 ani lucrati in grupa a II-a de munca cu 70%.
Va rog sa-mi spuneti cand ma pot pensiona la limita de varsta.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:11, 15 Septembrie 2011
Pentru a primi un raspuns este bine sa precizati data nasterii.
Precizati si data nasterii si sexul.
Buna ziua, numele meu este Teodorina si sunt nascuta in 23.04.1955.
1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 1 luna iar stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si o luna.
2. Cei 10 ani lucrati in gr.a II-a de munca, in procent de 70%, echivaleaza cu 7 ani lucrati in procent de 100%.
3. Pentru ca ati realizat stagiul complet de cotizare veti beneficia de o reducere a varstei standard de pensionare de 1 an.
4. Asadat va puteti pensiona de limita de varsta la 59 de ani si 1 luna, adica in luna mai 2014.
Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Pensie miculavasile miculavasile Buna ziua ,sunt nascut in martie 1956. Lucrez din sepembrie 1974 pana in prezent. Din septembrie 1974 pana in decembrie 2005 am lucrat in grupa a 2 a de ... (vezi toată discuția)
La ce varsta ma pot pensiona? geo56 geo56 Sunt nascuta in noiembrie 1956 si am lucrat 21 ani si 10 luni in grupa a 2a. As vrea sa stiu la ce varsta ma pot pensiona anticipat partial si anticipat. (vezi toată discuția)
Pensionare - grupa de munca gluten gluten Buna Femeie nascuta la data de 30.08.1960 , vechime total in munca de 40 ani 7 luni din care 18 ani in gr.a I-a in procent de 70%,se poate pensiona anul ... (vezi toată discuția)