Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua ,sunt nascut in martie 1956. Lucrez din sepembrie 1974 pana in prezent. Din septembrie 1974 pana in decembrie 2005 am lucrat in grupa a 2 a de munca.Va rog sa-mi spuneti cand ma pot pensiona. Cu multumiri V M
Grupa a II-a a fost valabila pana la 31/03/2001.
Precizati daca dupa aceasta data si pana in decembrie 2005 ati lucrat in conditii deosebite de munca,sau nu.Eventual,precizati si procentul.
1. Pentru o femeie nascuta in martie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 4 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentrui cei 31 de ani lucrati in gr.a II-a de munca si in conditii deosebite de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 7 ani (60/4 - 7/0 = 53 ani si 4 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 7 ani si 10 luni (31/0 + 7/10 = 38 de ani si 10 luni).

3. Indepliniti conditia pentru pensie pentru limita de varsta, la 53 de ani si 10 luni, adica din iulie 2009.

4. Asadar puteti solicita oricand doriti pensia pentru limita de varsta.

Eu din postare,inteleg ca este vorba de un barbat(miculavasile;sunt nascut).
1. Asa este, aveti dreptate, este vorba de un barbat.

2. Pentru un barbat nascut in martie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Pentrui cei 31 de ani lucrati in gr.a II-a de munca si in conditii deosebite de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 7 ani (65/0 - 7/0 = 58 ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 7 ani si 10 luni (31/0 + 7/10 = 38 de ani si 10 luni).

4. Asadar puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 58 de ani, in martie 2014.

La multi ani. Precizez ca din 31 03 2001 am lucrat in conditii deosebite de munca in procent de 100% pana in decembrie 2005. Cu multumiri