Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie sanctionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie sanctionare

am fost sanctionat disciplinar. Mi-a fost aratata decizia si am fost pus sa semnez de luare la cunostiinta si primire, dar nu am primit un exemplar pe motiv ca o sa mi-o dea seful a doua zi. Au trecut deja 3 zile si nu am mai primit inca exemplarul meu din decizie. Inainte de a semna i-am avertizat ca voi contesta decizia in instanta. Pot sa o fac fara a avea aceasta decizie. Cred ca nu vor sa mi-o dea pentru a nu putea face contestatie. Este legal acest lucru?
Buna ziua !
Nu trebuia sa semnati in conditiile in care nu va inmanasera un exemplar .
Aveti nevoie de decizie in instanta .
DACA REUSESC SA FAC ROST DE O COPIE POT SA MERG CU EA IN INSTANTA?
Da. Faceti de urgenta rost de orice copie, si contestati-o.
Cam bizara situatia ... termenul de contestatie in instanta incepe sa curga de la data luarii la cunostinta de decizie ... prin urmare, trecerea zilelor este in defavoarea dvs ... faceti contestatia si depuneti-o la instanta de judecata .

Prin cerere , solicitati instantei in afara anularii deciziei si sa-l oblige pe angajator sa va comunice un exemplar de pe decizia de sanctionare.