Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu 5 zile casatorie in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu 5 zile casatorie in preaviz

Buna ziua,

Am nevoie de un sfat. Mi-am dat demisia , am preaviz 15 zile calendaristice , insa in ultimele 5 zile lucratoare doresc sa iau cele 5 zile de concediu pentru casatorie, pe baza certificatului de casatorie. Se poate face acest lucru in preaviz? Nu as dori sa prelungesc perioada de preaviz din cauza acestui concediu.

1. Certificatul de casatorie il veti aduce dupa eveniment, nu puteti inainte ca nu-l aveti.
2. In perioada de preaviz se pot face multe, numai ca mai este nevoie de aprobarea angajatorului.
3. Raspunsul este DA, dar vezi pct.2.
In perioada preavizului se poate lua concediu pentru evenimente deosebite in familie, dar va trebuie sa prezentati ulterior certificatul de casatorie si sa aveti acordul angajatorului.
Apropos nunta urmeaza cand?
nunta va fi la 3 saptamani dupa cununia civila
Pe perioada preavizului, c.i.m. continua sa îşi producă toate efectele. Prin urmare, aveti dreptul la cele 5 zile plătite pentru evenimente deosebite în familie , si anume căsătoria salariatului.
Preavizul nu se prelungeste decat in cazul unui concediu medical. In situatia dvs, c.i.m. va inceta la expirarea termenului de preaviz.
salut,

sunt si eu intr-o situatie asemanatoare. mi-am depus si eu demisia cu preaviz 15 zile, doar ca mai am 6 zile concediu neefectuat plus 5 zile aferente casatoriei ce vreau sa le iau in perioada imediat urmatoare civilului. cumulat depasesc cele 15 zile calendaristice. daca angajatorul nu vrea sa mi le acorde ii obligat sa mi le plateasca inclusiv cele 5 zile aferente casatoriei?

va multumesc.