Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CAZIER FISCAL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CAZIER FISCAL

O SOCIETATE COMERCIALA, CU ACT DE SUSPENDARE DE ACTIVITATE DIN PARTEA REGISTRULUI COMERTULUI, DEPUS LA FINANTE, FARA ACTIVITATE SI FARA SALARIATI, NU DEPUNE DE LA SUSPENDARE DECLARATIA PRIVIND IMPOZITUL PE PROFIT, ORICUM PE ZERO. FINANTELE O DECLARA INACTIVA, IAR ASOCIATUL UNIC ARE CAZIER FISCAL TIMP DE 5 ANI DE LA DATA DECLARARII CA INACTIV. CE EFECTE ARE ACEST CAZIER FISCAL ASUPRA ADMINISTRATORULUI SOCIETATII, NUMIT PRIN ACTUL CONSTITUTIV AL FIRMEI, SI CE LEGE REGLEMENTEAZA ACEST LUCRU? MULTUMESC.
Persoana cu cazier fiscal nu va mai putea detine si exercita calitatea de asociat/administrator/reprezentant intr-o societate.
De asemenea, nu va putea detine calitatea de fondator intr-o asociatie non-profit.
In plus, in multe alte cazuri, cazierul fiscal ii va afecta drepturile, va genera interdictii.

In orice situatie in care conditia este cazierul fiscal, va fi refuzat.

Atacati in instanta decizia de inregistrarea a inactivitatii in cazierul administratorului.
Motivul: legea este neconstitutionala deoarece pedepseste o alta persoana pentru faptele culpabile ale alteia.
Situatiile financiare nu pot fi depuse la Fisc daca nu sunt aprobate de AGA.

Alberto Kurtyan