Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Revenire la dividende
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Revenire la dividende

In cazul in care societatea, in cazul meu Fondul Proprietatea, hotaraste sa distribuie dividendele pe anul 2007, la care am in teles ca as avea dreptul, din raspunsul dvs. la mesajul meu anterior, exista o reglementare dupa care societatea sa fie obligata sa distribuie aceleasi dividende tuturor actionarilor; adica inclusiv celor minoritari?
Iar in cazul in care aceasta reglementare exista, ce pot face ca sa previn discriminarea mea fata de stat, actionar majoritar?:">
Acesta este un caz atipic, in care actionarul majoritar este statul, iar actionarii minoritari sunt mai multe persoane si societati comerciale.:-/

:offtopic:Nu deschideti mai multe topicuri pe acelasi subiect.
Gabriela Mihai, Avocat