avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Contract prestari servicii pentru profesia de ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Contract prestari servicii pentru profesia de consilier juridic

am vazut anumite rspunsuri in forumul dumneavoastradar va rog sa mi spuneti daca un jurist, adica persoan care are o diplom de studii rspectiv licenta in drept... poate fi angajt consilier juridic la o institutie fara a fi inscris in tabloul juristilor?
Este neaparatnecesar sa ai stampila si chitantier pentru a fi angajat in aceasta forma? va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Adrian Copil , Consilier juridic 15:03, 9 Decembrie 2011
Nu este necesar. Din punctul meu de vedere este o golanie inscrierea in CCJ. Cineva trebuie sa traiasca din taxe.
Da, poate fi angajata o persoana ca si consilier juridic fara a fi inscris in tabloul juristilor ... :)
multumesc frumos
Carmen(kammy) a scris:

am vazut anumite rspunsuri in forumul dumneavoastradar va rog sa mi spuneti daca un jurist, adica persoan care are o diplom de studii rspectiv licenta in drept... poate fi angajt consilier juridic la o institutie fara a fi inscris in tabloul juristilor?
Este neaparatnecesar sa ai stampila si chitantier pentru a fi angajat in aceasta forma? va multumesc anticipat.


Nu si cu contract prestari servicii.
Angajarea se poate face numai cu contract de munca.
Pe cale de consecinta nu este necesara factura si stampila...:)
Se face confuzie intre doua notiuni diferite:
1. angajarea unui consilier juridic cu contract de munca conform Codului Muncii, in aceaasta situatie este vorba de angajarea permanenta ;
2. notiunea de a angaja un aparator intr-un proces, angajare care este bineinteles la modul figurativ si se refera la incheierea unui contract pentru servicii de asistenta juridica .

De altfel, angajarea cu contract de munca a unui avocat nici nu este posibila.

In concluzie, angajarea unui aparator ( si in cazul unui consilier juridic) intr-un proces se poate face cu contract de prestari servicii juridice.

La fel stau lucrurile si in cazul profesiei de medic dentist, conform Legii nr. 95/2006 - Titlul XIII (in vigoare de la 30.01.2011) care se exercita ca salariat sau independent. Si in aceasta profesie exista societati comerciale cu obiect unic de activitate. La fel si in cazul profesiei de consilier in proprietate industriala, etc.

Oricum factura si stampila nu sunt obligatorii pentru angajare . Factura este obligatorie pentru cei care au firma > logic, Codul fiscal ...

Alte discuții în legătură

Ce avantaje am daca ma inscriu in colegiul consilierilor juridici? ANNA DOBRESCU ANNA DOBRESCU In afara afara ca ma rup de bani, ce avantaje am, ca am obs ca din ce in ce mai des se cere la un job sa fii membru in acest CCJ . O alta nelamurire a mea ... (vezi toată discuția)
Ccj pro sau contra? Spatiu destinat opiniilor Dumneavoastra.
Ne inscriem? Nu ne inscriem?
Avantaje? Dezavantaje ? (vezi toată discuția)
Nu pot reprezenta institutia in instanta pentru neinscriere in colegiul consilierilor juridici olivia stoicescu olivia stoicescu Partea adversa a invocat in plangere ca nu am dreptul sa reprezint institutia la care sunt consilier juridic pt ca nu sunt inscrisa in colegiul consilierilor ... (vezi toată discuția)