Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

tatal meu la varsta de 50 de ani a iesit la pensie anticipat.anul asta implineste 56 in august.conform legislatiei de atunci trebuia sa treaca la pensie de drept.are cotizatie completa,grupa 1 doar varsta ii lipsea in acea perioada pt. a beneficia de pensie de drept.mai poate spera la acea pensie de drept?sau legile portocalii actuale se aplica retroactiv?care este situatia?
Pentru a primi un raspuns este bine sa precizati si pe baza carei legi speciale s-a pensionat anticipat la 50 de ani.