Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperarea dif de taxa de prima inatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperarea dif de taxa de prima inatriculare

Buna seara
Dupa cum se stie legea taxei de prima inmatriculare a fost modificata.
Acum cei ce am platit aceasta taxa inainte de noua lege putem recupera diferenta, dar aici exista o problema:
De la finante locale se cer urmatoarele acte:
-brifurile masinii cu care a intrat in tara
-cartea de identitate cu CO2-ul trecut in ea, astfel ca trebuie facauta programare si mers la RAR
-copii dupa toate actele masinii
-copie dupa chitanta cu care s-a platit taxa
Acum , se stie ca actele masinii cu care a intrat in tara, respectiv briefurile sunt oprite la dosar la politie, asemenea si chitanta cu plata taxei, dar in ordonanta de urg a guv nr50/2008 se prevede astfe:

VI. Restituirea sumelor reprezentând diferenţe de taxe plătite
A. Restituirea sumelor rezultate ca diferenţă între taxa specială pentru autoturisme şi
autovehicule şi taxa pe poluare pentru autovehicule
6. (1) Atunci când taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule plătită în perioada 1
ianuarie 2007- 30 iunie 2008, potrivit prevederilor art. 2141- 2143 din Legea nr. 571/2003 privind
Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, este mai mare decât taxa pe poluare
rezultată din aplicarea prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.50/2008, calculată în lei
la cursul de schimb valutar aplicabil la momentul înmatriculării autovehiculului în România,
contribuabilul poate solicita restituirea sumelor reprezentând diferenţa de taxă plătită.
(2) Sumele prevăzute la alin. (1) se restituie, la cererea contribuabilului, persoană fizică sau
juridică, în conformitate cu prevederile art. 117 din Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003 privind
Codul de procedură fiscală, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 174/2004, cu
modificările şi completările ulterioare.
(3) Pentru restituirea sumelor, contribuabilul va depune o cerere de restituire la organul
fiscal competent în administrarea acestuia, prevăzut la pct. 3 alin. (1). Modelul cererii este
prevăzut în anexa nr. 3.
(4) La cererea de restituire se anexează, în original sau în copie, documentul doveditor al
plăţii taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule, respectiv chitanţa fiscală/ordinul de plată şi
extrasul de cont, după caz, care să ateste efectuarea plăţii acesteia, precum şi copia Cărţii de
identitate a vehiculului şi a Certificatului de înmatriculare, cu prezentarea în original a acestora.
Deci trei lucruri mari si late:
-cerere tip
-copia chitantei
-copie carte de identitate.
sursa aici: [ link extern ]

Intrebarea mea este:
ESTE legal ceea ce cer in plus cei de la finante , cand pe site-ul lor scrie altceva?

Va multumesc si astept sa ma luminati in aceasta problema.
Cu stima, Sorin
Nu ati specificat ,daca masina e noua s-au la mina ,a doua si daca e achizitionata din spatiul uniunii europene .De aceasta taxa beneficiaza ce-i cu masini cumparate la mina ,a doua.In ce-a ce priveste finantele publice ,iei in todeauna au dreptate ,moral nu .Fac cit mai complicate procedurile de restituire cu scopul de a renuta cit mai multi la bani ,asta e traim in Romania . Mariiky
Nu, masina nu este noua, este sh, achizitionata din belgia, fabricatie 2004.
Acum alta intrebare pe care am uitat s-o pun in primul meu post:
Este legal si normal sa se opreasca la politie acea chitanta in original eliberata de finante in urma platii taxei?
asemeni si actele originale ale masinii, acele briefuri, nu era normal sa opreasca copii?
Totusi nu pot sa cred ca este legal procedura lor, pe site scrie una si ei procedeaza total altfel.
Acum am de umblat la politie sa fac cerere la comandant ptr a-mi elibera copii dupa actele depuse, platind si o taxa de 10 ron ptr aceasta operatiune, mai departe la RAR, apoi la finante.
Cand au incasat banii au facut-o rapid, acum ne plimba prin tot orasul , la toate institutiile.