Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Legea 284/2010 - art. 34
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Legea 284/2010 - art. 34

Buna seara,
In cazul in care o persoana angajata la o institutie publica in clasa 60 de salarizare face parte din mai multe echipe de proiecte, avand urmatorii timpi de efectuare a activitatilor cu fonduri europene( proiectul 1 - 8 ore, proiectul 2 - 10 ore, proiectul 3 - 38 ore si proiectul 4 - 6 ore) , cate clase de salarizare i se vor adauga suplimentar la cele 60 existente.
Multumesc anticipat.
S-a mai vazut acest subiectul aici: www.avocatnet.ro/content/for...
Subiectul este legat de reincadrarea dupa norme metodologice. Efectiv, Legea a fost reglamentata prjn normele metodologice, respectiv ordinul 77/2011 si legea 285/2010 privind salarizare in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice. Norme metodologice le gasesc aici: www.avocatnet.ro/content/art...
Buna ziua Domnule Avocat,
Poate n-am fost destul de clar in exprimare, dar pe mine nu ma intereseaza reincadrarea, ci numarul de clase suplimentare acordate pentru activitati in proiecte cu fonduri europene, mai precis modul de calcul.
Tot depinde de reincadrare facuta anului acesta. Daca te uiti la linkul dat acolo scrie de exemplu: 5. Persoanei incadrate conform exemplului prevazut la pct. 2, care desfasoara activitati in cadrul unei echipe de proiect finantat din fonduri comunitare nerambursabile postaderare, la clasa de salarizare 70 i se adauga pana la 25 de clase de salarizare suplimentare, stabilite potrivit legii, pe perioada cat isi desfasoara activitatea in aceste conditii. Timpul efectiv alocat lunar este corespunzator unei norme intregi, pentru care se acorda 25 de clase de salarizare suplimentare, sau poate corespunde unor fractiuni de norma, dupa cum urmeaza:
- pana la 8 ore se acorda o clasa de salarizare;
- intre 9 si 35 de ore se acorda 5 clase de salarizare;
- intre 36 si 62 de ore se acorda 9 clase de salarizare;
- intre 63 si 89 de ore se acorda 13 clase de salarizare;
- intre 90 si 116 ore se acorda 17 clase de salarizare;
- intre 117 si 143 de ore se acorda 21 de clase de salarizare;
- peste 144 ore, dar fara a depasi durata maxima a timpului de lucru prevazuta de normele legale in vigoare, se acorda 25 de clase de salarizare. In primele 5 zile ale fiecarei luni calendaristice, in functie de numarul de ore efectiv lucrate in luna anterioara, conform pontajului lunar semnat de managerul/coordonatorul/seful de proiect, se stabileste numarul corespunzator de clase ce este acordat pentru activitatea desfasurata in luna anterioara ca membru al echipei de proiect, in intelesul art. 34 din Legeacadru nr. 284/2010.
Conducatorul institutiei, prin act administrativ, nominalizeaza, incepand cu data de 1 ianuarie 2011, dintre persoanele care sunt implicate in pregatirea si implementarea proiectelor cu finantare din fonduri comunitare nerambursabile postaderare, pe cele care, in calitate de membre ale unei echipe de proiect, vor beneficia de majorarea salariala prevazuta la art. 34 alin. (1) din Legea-cadru nr. 284/2010, cu incadrarea in numarul prevazut la alin. (4) al aceluiasi articol, dupa caz.