Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contract de munca in intreprindere individuala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contract de munca in intreprindere individuala

Care sunt contributiile angajat_angajator care mi se retin daca sunt angajata cu contract individual de munca la o intreprindere individuala ?
Multumesc.
La un salariu minim impozitele totale sunt aproape 400 RON/luna.

Alberto Kurtyan
La un salariu minim impozitele totale sunt aproape 400 RON/luna.

Alberto Kurtyan

De unde 400? Angajat fara persoane la deduceri, la un salariu minim (670 lei) statul colecteaza 263 lei (117 angajat, 146 angajator). Dar nu asta este intrebarea.
Contributii: sanatate 5,5% pensii 10,5%, somaj 0,5%, impozit dupa aplicarea deducerii.
ContSters42179, utilizator
pneagu a scris:

La un salariu minim impozitele totale sunt aproape 400 RON/luna.

Alberto Kurtyan

De unde 400? Angajat fara persoane la deduceri, la un salariu minim (670 lei) statul colecteaza 263 lei (117 angajat, 146 angajator). Dar nu asta este intrebarea.
Contributii: sanatate 5,5% pensii 10,5%, somaj 0,5%, impozit dupa aplicarea deducerii.

Am spus aproape 400 nu 400 fix.

La un salariu de 700 RON taxele totale sunt de 367 RON.
La un salariu minim de 670 RON statul colecteaza la bugetul de stat in total 348 RON.

www.calculatorsalariu.ro

Toate aceste impozite se platesc de patron (si lasati vrajeala ca angajatul plateste ceva; tot din banii angajatorului provin toti banii).

Deci aproape 400 RON.

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic
Ati facut referire la salariul minim, 670 lei.
[ link extern ]
(si lasati vrajeala ca angajatul plateste ceva; tot din banii angajatorului provin toti banii)

=D>Aduce angajatorul banii de acasa sau sunt proveniti din rezultatele activitatii prestate de salariati?
Daca ar fi cum spuneti dv. nu am avea angajatori sau am avea angajatori saraci si salariati bogati.
ContSters42179, utilizator
Multumesc.