avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 140 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Trecerea de la munca la sediul angajatorului la munca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Trecerea de la munca la sediul angajatorului la munca la domiciliu

Buna ziua
Va rog sa imi spuneti ce trebuie facut in cazul in care am un angajat care timp de jumatate de an va presta munca la domiciliu si nu la sediu, asa cum a fost pana acum - fac act aditional sau incheiem un alt contract?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:35, 7 August 2008
Faceti act aditional la CIM si modificati "locul de munca".
Fiti insa atenta la respectarea art.105-107 din Codul muncii.
Dupa cele 6 luni de care vorbiti faceti iar act aditional si reveniti la forma initiala a CIM.
Multumesc pentru sfat. La ce va referiti cand spuneti sa fiu atenta la art 105-107?
In actul aditional va trebui sa precizez programul in cadrul caruia il pot verifica la domiciliu?
Inteleg ca angajatul meu va avea in continuare dreptul la bonuri de masa, e adevarat?
Daca nu am precizat in CCM sau in ROI ca pot avea si astfel de angajati este o problema?
Pe scurt:
Art.105: Salariatii isi stabilesc singuri programul de lucru.
Angajatorul verifica activitatea angajatului.
Art.106: Programul si modul de control al angajatului de catre angajator.
Obligatia angajatorului de a transporta la si de la domiciliu diferite materiale.
Art.107: salariatul cu munca la domiciliu se bucura de toate drepturile aplicabile celorlalti salariati.
Deci in actul aditional la CIM trebuie precizate toate aceste modificari (programul de lucru, programul si modul de control, programul de aprovizionare cu materiale, alte conditii, daca e cazul).

1. Daca nu ati precizat munca la domiciliu in CCM si RI o puteti face de acum incolo, chiar dupa ce faceti actul aditional pentru acest salariat.
2. Salariatul va primi in continuare toate drepturile pe care le are in prezent.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract individual de munca mixt bb28263 bb28263 Stiu ca exista posibilitatea, conform codului muncii de a realiza un contract cu angajatorul ce permite lucrul de la domiciliu, m-ar interesa daca exista vreo ... (vezi toată discuția)
Munca la domiciliu ContSters171656 ContSters171656 BUNA ZIUA! AS DORI SA STIU, IN CONDITIILE IN CARE DE 2 ANI LUCREZ LA DOMICILIU FARA CA ACEST LUCRU SA FIE STIPULAT IN CONTRACTUL DE MUNCA CE DREPTURI IMI ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil crisyva crisyva buna ziua,va rog sa-mi spuneti daca dupa implinirea varstei de 2 ani a celui de-al doilea copil,pt ca primul are deja 3 ani,mai pot ramane inca un an cel putin ... (vezi toată discuția)