avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... racordare fara sa plateasca - rog ajutor urgent
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

racordare fara sa plateasca - rog ajutor urgent

Stau intrun bloc de 8 etaje la etajul 8. Cand m-am mutat doua apartamente aveau contorizare separata la gaz, respectiv la parter si la et. 8. Datorita faptului ca se oprea iarna caldura de catre membrii asociatiei, am solicitat in 2005 in adunarea generala racordarea individuala la reteaua de gaz a tuturor, av. in vedere faptul ca si distrigaz a solicitat asociatiei sa schimbe tevile. Bineinteles ca nu au vrut spunand ca vreau sa-mi pun teava pe banii lor, astfel ca am procedat doar la racordarea mea si despagubirea celor doi proprietari de ap.ce au facut investitia. Am primit declaratie notariala si gata. Acum cei de la distrigaz, ameninta asociatia ca pana in toamna vor ridica ceasul comun. Astfel ca cei de la asociatie ne tot ameninta, insa pana acum nu a venit nimeni sa ne intrebe cat face. Am facut noi notificare catre distrigaz sa nu le dea acordul fara acceptul nostru, si catre asociatie cu suma aferenta investitiei. Am prezentat notificarea in adunarea generala care a avut loc in iunie, si am cerut asociatiei sa o afiseze pt. a o putea vedea toti prorietarii, insa acest lucru nu a fost facut. Acum am primit prin posta notificare facuta de asociatie, prin intermediul unor av. ca sa le dam acordul, iar suma ceruta de noi e prea mare, au venit ei cu o alta suma, sa le prezentam documentele justificative si tot felul de amenintari ca daca nu le dam acordul tergiversarea duce la cresterea pretului materialelor si etc. De asemenea ni se specifica faptul ca in 2005 au fost notificati de distrigaz ca trebuie sa schimbe instalatiile. Ma intreb, de atunci pana acum nu s-au gandit la scumpirea materialelor, mai ales atunci cand am propus eu.
Intrebarea este daca asociatia are calitate de a solicita acest lucru? Parerea mea este ca nu, aceasta racordare se face individual, iar acordul nostru se da pe fiecare ap.#-o. Cand eu am avut nevoie de acord nu s-a dus asociatia sa le ceara celor 2 acordul in numele meu. Art. 28 din L 230/07 prevede al alin. 1 ca asociatia poate intermedia servicii intre furnizori si proprietarii consumatori, insa aceste servicii sunt descrise la alin. 3 din acelasi art.
Cel putin un apartament nu se va racorda, avand in vedere faptul ca nici intretinerea nu o are platita de 1 an, proprietarul fiind plecat din tara. In caz de proces pot invoca lipsa calitatii procesuale?
Eu nu am documete justificative, doar celelalte 2 ap. Nu dorim sa aratam documetele justificative asociatiei, datorita atitudinii abuzive. Le-am spus ca nu avem ce dicuta cu ei, ci cu proprietarii de apartament.
Ce sanse au ei in caz de proces?
Ce pot face eu?
cand s au debransat cele 2 apartamente..nu au cerut acordul asociatiei? iar suma investita initial nu credeti ca a fost recuperata? La inlocuirea tevii de gaz,nu vor contribui toti odata? sau fiecare va plati in functie de data racordarii..si prezentarea documentelor ar trebui facuta la fiecare solicitare indiferent de cine o face....trece totusi printr o proprietate comuna..
Este normal ca ne-a trebuit la toti acordul asociatiei, insa suma investita nu a fost recuperate. Nu stiu cati vor sa se branseze din bloc? Pana la ora actuala nu ne-a cautat nimeni, doar asociatia de locatari, dar nu stiu in numele cui. Ei spun ca al tuturor. In ceea ce priveste doc. judtificative nu le detin eu, ci cel care are propiectul si a tras teava.
sinteti putin neclara in ceea ce ati scris. despre ce instalatie spuneti ca a solicitat distrigaz sa fie inlocuita ? despre cea initiala a blocului, sau despre instalatia noua facuta initial pe banii celor 2 si la care ati contribuit si dvs ?
daca este vb despre instalatia veche, ea se face pe banii asociatiei, la calcul urmind a contribui si dvs, instalatia fiind parte comuna. nu conteaza ca dvs sinteti racordati la instalatia noua.
daca este vb despre instalatia noua, distrigazul nu solicita inlocuirea ei decit in cazul in care este subdimensionata pentru alti doritori de contorizare si/sau montare de centale termice. in acest caz, urmeaza caa si dvs sa contribuiti la aceste costuri pentru inlocuirea coloanei pina unde este necesar in vederea aducerii la dimensiunea optima a tevii. nu va mai fi nevoie sa platiti instalatia si proiectul pantru instalatia de utilizare (cea care duce in casa)
Avand in vedere ca instalatia blocului este foarte veche, distrigaz impune reinoirea acesteia. Exiasta deja coloana facuta de cele 2 aparatmente, la care sunt si eu racordata. Deci nu mai pot face alta coloana. Ei trebuia in conf. cu legea gazului sa se intepe in coloana noastra, insa doar dupa ce ne despagubeste investitia. Asa cum am facut si eu. M-am dus la cei doi, am luat declaratie notariala de acord, am achitat suma ceruta de ei si m-am intepat si eu in teava de gaz. Asa suntem 3 racordati. Asa ar trebui si ei sa faca. Dar nu cred ca aici are vreo legatura asociatia ed locatari. Din punctul meu de vedere eu zic ca fiecare apartament trebuie sa ceara, pentru a vedea cate apartamente vor sa se racordeze, iar apoi suma solicitata ca investitie se imparte la cate ap. vor sa se racordeze. Insa apana acum nu a venit nimeni sa ne ceara, doar asociatia de locatari, cu amenintari. Eu nu cred ca se vor racorda toate ap.. Unu din proprietari, dupa cum am mai spus e in germania, si mai are si cheltuielile neplatite. El in nici un caz nu se va racorda. Multi sunt cu apartamente inchiriate. Acum nu ma pot duce din usa in usa sa vad cine vrea si cine nu. Cred ca pana la urma este interesul lor, nu al meu. Iar asociatia are in frunte niste oameni, care pe vremuri au fost cineva, si acum cred ca ei au facut lumea. Deja au ajuns sa se duca pe la serviciile noastre sa vada ce fel de oameni suntem. Cum poti discuta cu oameni ca astia?
Eu stiu ca asociatia reprez, interesele tuturor si are anumite atributii. Nici unde in lege nu am gasit, ca contractarea serviciilor individuale intra in atributiile asociatiei. Oricum eu deageaba le dau acordul, daca ceilalti 2 nu vor. Vom ajunge in instanta. As vrea sa stiu daca asociatia are calitate?
sinteti in continuare neclara. din mesajul dvs nu a reiesit daca acea coloana montata initial poate "duce" eventuali alti utilizatori cu centrale termice. se fac niste calcule bine definite prin proiect, prin care se constata acest lucru.
intimplator lucrez la distrigaz si sint in domeniu. va solicit citeva amanunte.
in mod normal, ar trebui sa aveti proiectul de gaze al instalatiei dvz de utilizare, acesta fiind necesar si pentru autorizarea de functionare a CT conform normelor ISCIR, care se face odata la 2 ani. in acel proiect se prevede dimensiunea coloanei existente la momentul actual. cereti cuiva care stie sa citeasca acel proiect sa va spuna dimensiunea acesteia. apoi specificati numarul de apartamente de pe acea scara.
dupa ce aflu aceste amanunte, va pot spune daca acea coloana existenta este conforma cu ultimele normative ANRE (agentia nationala de reglementare pentru energie -fost ANRE+ANRGN=ANR pt gaze naturale) si daca este necesara inlocuirea acesteia cu una care sa corespunda.
acum citiva ani, au existat alte reglemantari care nu tineau cont de alti eventuali consumatori, si calculele se faceau numai pt doritorii de montare de CT la momentul respectiv, ceea ce ducea la o dminesiune de teava mult mai mica, care nu facea fata la suplimentarea cu alti consumatori cu CT. o CT consuma 2,7 metri cubi/ora, un aragaz 0,2mc/h. este totusi o diferenta mare, nu ?

Alte discuții în legătură

Racordare la teava de gaz a vecinului Mihaill Mihaill Cit timp este proprietar de teava de gaz un anume locatar si ce suma poate pretinde acesta, daca doresti a te racorda ,el fiind primul care s-a racordat ... (vezi toată discuția)
Separație gaze la bloc. bună ziua. Victor__B Victor__B Bună ziua. Ma poate lamuri cineva în următoarea speța? Locuiesc la bloc și am gaze în sistem pausal. Pe casa scării este trasa coloana de separație. ... (vezi toată discuția)
Racordare gaz centrala de apartament Nicolaaev Ciprian Nicolaaev Ciprian In anul 2009 unul dintre vecini a cerut acordul propietarilor de pe scara blocului pentru a se racorda la gaz. Persoana in cauza sta la etajul 4 / 4 in scara ... (vezi toată discuția)