Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Responsabilitate plata taxe/impozite cu retinere la ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Responsabilitate plata taxe/impozite cu retinere la sursa

Buna ziua,

Va rog frumos sa imi spuneti cine este raspunzator pentru neplata taxelor cu retinere la sursa a salariilor (somaj, pensie, sanatate, impozit salariu) si daca se poate sa imi spuneti si un temei legal pentru obligativitatea virarii acestor sume la bugetul de stat si al asigurarilor sociale.

In legea evaziunii fiscale este prevazuta infractiunea, dar din pacate nu se specifica si cine raspunde de neplata acestora.

Va ultumesc foarte mult pentru ajutorul dumneavoastra.
pentru neplata taxelor in primul rand este raspunzator angajatorul pentru ca se retine angajatului si nu se vireaza la bugetul de stat

''Angajatorul are obligaţia de a calcula şi vira lunar, contribuţiile pe care le datorează bugetului asigurărilor sociale de stat, împreună cu contribuţiile individuale reţinute de la asiguraţi. Plata contribuţiilor sociale de asigurări datorate de angajator şi de asiguraţi se efectuează cu ordin de plată la trezoreriile judeţene, respectiv trezoreriile sectoarelor municipiului Bucureşti, în conturile prevăzute de lege, până la data de 25 a lunii următoare pentru luna precedentă.
Neplata contribuţiilor la termenele stabilite prin lege atrage după sine obligaţia angajatorului de a plăţi majorări de întârziere.

Reţinerea de către angajator de la salariaţi a contribuţiilor datorate bugetelor de asigurări sociale şi nevirarea la termenele stabilite constituie infracţiune şi se pedepseşte de lege."

Cumulul de funcţii nu exclude calculul şi plata contribuţiilor aferente drepturilor salariale, datorate atât de asigurat cat şi de angajator.

Va multumesc foarte mult. Puteti sa-mi spuneti va rog, legea din care este paragraful citat de Dvs? M-ar ajuta foarte mult.