Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

sant 2 carnete de cecuri cu niste bani in ele
persoana care este titularu acestora a decedat si nui trecut nici o alta persoana care sai poata ridica in caz de deces
in familie au ramas 2 copii majori si unu dintre soti
ce trebuie facut pentru a putea recupera bani din carnetele de cec?
daca se poate face ceva?
Succesiune la notar. Vi se va da cate un certificat de mostenitor (pentru sot si copii) cu care mergeti toti la CEC si ridicati banii. Taxa la notar e in functie de valoarea contului. Posibil sa va opreasca si CEC-ul un comision de vreo 2 - 4 %
amcteam, utilizator
succesiune-certificat de mostenitor