avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

sant 2 carnete de cecuri cu niste bani in ele
persoana care este titularu acestora a decedat si nui trecut nici o alta persoana care sai poata ridica in caz de deces
in familie au ramas 2 copii majori si unu dintre soti
ce trebuie facut pentru a putea recupera bani din carnetele de cec?
daca se poate face ceva?
Cel mai recent răspuns: Cristina Voicu , Avocat 23:13, 21 Iulie 2011
Succesiune la notar. Vi se va da cate un certificat de mostenitor (pentru sot si copii) cu care mergeti toti la CEC si ridicati banii. Taxa la notar e in functie de valoarea contului. Posibil sa va opreasca si CEC-ul un comision de vreo 2 - 4 %
Ultima modificare: Joi, 21 Iulie 2011
amcteam, utilizator
succesiune-certificat de mostenitor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune d_aliss d_aliss Tatal sotului meu a decedat in luna mai a acestui an. In urma lui au ramas mama sa,o sora si doi fii (unul dintre ei este sotul meu) . In momentul in care a ... (vezi toată discuția)
Mostenire ContSters311042 ContSters311042 Buna ziua, Acum 11 ani, cand a decedat tatal meu, acesta avea bani la CEC. Eu si sora mea suntem mostenitoarele lui. Intrebarile mele sunt: 1. Acest cec ... (vezi toată discuția)
Am bani la cec .cum fac sa-i recuperez? vasilica05 vasilica05 buna seara .avem banii socrului meu ramasi la cec.,si socrul meu a decedat in anul 2000 .sotul meu este singurul mostenitor deoarece nu mai are frati .In ziua ... (vezi toată discuția)