avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA si asociat la firma
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA si asociat la firma

Buna ziua!

As avea o intrebare: ca PFA pot avea relatii comerciale (prestari servicii) cu o firma la care sunt asociat? Exista vreo legislatie in acest sens?
Si daca se poate, exista ceva taxe/declaratii/evidente contabile speciale pentru aceasta relatie comerciala intre PFA si SRL la care persoana fizica e asociat?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters22713 , utilizator 22:39, 22 Iulie 2011
Puteti avea relatii comerciale, deoarece sunt doua entitati distincte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa si administrator ramonastan ramonastan Buna ziua, Sunt asociat (nu unic) si administrator la o firma (SRL) si detin in acelasi timp si autorizatie de PFA. As vrea sa stiu daca pot incheia ... (vezi toată discuția)
Cont bancar pfa bogdanblue bogdanblue Buna ziua. Sunt intro mare dilema. As dori sa imi deschid un cont de PFA in euro la ING. Rezumat: Am un cont de PFA si vreau sa primesc bani in EURO de ... (vezi toată discuția)
Pfa si administrator srl tanguera tanguera Buna ziua Am un SRL la care sunt administrator si asociat cu 95%. Al doilea asociat detine 5 %. As dori sa desfasor niste activitati ale caror coduri ... (vezi toată discuția)